Elmélet Éva teremtéséről

12 3 3
                                    

A bibliai teremtéstörténetet szinte mindenki ismeri a világon, miszerint az Úr Ádám oldalbordájából megteremtette Évát. De mi van akkor, ha ez a történet egy félrefordítás következménye?

"Bocsáta tehát az Úr Isten mély álmot az emberre, és ez elaluvék. Akkor kivőn egyet annak oldalbordái közűl, és hússal tölté be annak helyét. És alkotá az Úr Isten azt az ildalbordát, a melyet kivett vala az emberből, asszonynyá, és vivé az emberhez. És monda az ember: Ez már csontomból való csont, és testemből való test: ez asszonyembernek neveztessék, mert emberből vétetett." - részlet a Genezisben, Károli-féle fordítású Bibliában. Az újabb fordítású Bibliák azonban már borda helyett "oldalcsont"-ot írnak, ami arra enged következtetni, hogy az eredeti szöveg sem egyértelműen írja le, hogy melyik csontról is beszélhetünk.

Néhány éve egy érdekes felvetés látott napvilágot két tudós, Scott F. Gilbert, biológus, evolúciókutató és Ziony Zevit, bibliakutató publikációjából. Szerintük ugyanis az oldalcsont/borda egy eufemizmus amit a héberek használtak, eredeti jelentése a pénisz, tehát szerintük Ádám péniszéből lett teremtve a nő. Ezen kutatásuk eredménye sokakat megdöbbentett, de a vitatott hipotézisükkel a bibliaértelmezést és a természettudományt akarták összhangba hozni. Magyarázataik közé tartozik, hogy eszerint a férfiaknak eggyel kevesebb bordájuk kellene lennie, de ez egyáltalán nem igaz. Ritka születési rendellenesség, hogy valaki eggyel kevesebb bordapárral születik, de ez mindkét nemnél előfordul. Egy dolog azonban ténylegesen hiányzik a férfiak csontvázából: a péniszcsont.

Az emlősök jelentős részénél megtalálható a péniszcsont, a főemlősök közül csak az embernél hiányzik (os penis, vagy baculum latin elnevezés magyar jelentése sétapálca). Ez a csont egy nagyon érdekes anatómiai sajátosság, ugyanis a méretei és formája nagy skálán mozog. Az állatoknál a pubertás idején kezdenek el a szövetes csontosodni, egyes rágcsálóknak testükkel méretarányosan nagy csontjuk van, néhány kutyafajtának akár 10 centis baculuma is lehet.

Több elmélet is létezik biológusoktól a baculum létrejöttének okairól. Mind közül a legvalószínűbb, hogy a párosodásban, a rivális egyedtől származó spermiumok legyőzéséhez szükséges. Minderre abból következtetnek, hogy azoknál az állatoknál van nagyobb méretű csont, ahol a párosodás egyetlen behatoló mozdulatból áll, illetve ahol a nőstény több hímmel is párosodik.

A fentiek közül az emberre jobb esetben egyik sem igaz, talán emiatt is tűnt el a péniszcsont, ma már csak nagyon ritkán fordul elő ilyen születési rendellenesség, mindösszesen 34 ilyen dokumentált esetről tud az orvostudomány.

Gilberték elmélete itt fut össze a bibliai teremtéstörténettel. Az ő álláspontjuk szerint már megfigyelték az Ószövetség idejében is, hogy a legtöbb hím állatnak csontos a pénisze, az emberé viszont nem.

Ráadásul a pénisznek több köze is van a teremtéshez, mint egy bordának. Valamint nyelvészeti szempontokat is szem előtt kell tartani: a héber tzela főnév jelentése borda, de többjelentésű szó. Az oldalborda csak a III. századi görög fordításban a Septuagintában jelent meg, ami az alapja volt a többi nyelvre történő fordításnak. Valószínűleg a félreértéshez az is vezethetett, hogy az ószövetségi hébernek nem volt konkrét szava a péniszre, ellentétben a későbbi rabbinikus héberrel. Így kénytelenek voltak körülírni, vagy eufemizmust használni.

Gilberték szerint a fenti idézetben található "hússal tölté be" rész is a kivett csont helyére utal. A bordán ennek nem lenne látható jele, míg a pénisz esetében van: orvosilag is van magyarázata, a raphe penis, azaz a "pénisz varrása", egy vonal ami pénisz alsó felén látható és a herezacskón át egészen az ánuszig vezet. Az alternatív magyarázat szerint ez az isteni műtét utáni heg, ami minden férfin megmaradt, mely az idők végezetéig a nőre és a csont hiányára utal.

TudástárWhere stories live. Discover now