1. Létání draků

76 10 0
                                    

Ačkoliv by se to nemuselo na první pohled zdát, je to tak. Partner má se svým drakem velmi hluboké spojení. Ten, kdo jej nezažil, nepochopí. Je to mnohem hlubší než když máte psa a máte ho rádi a spí s vámi v posteli. Nejde to srovnat. Asi jako Říp a Mount Everest. Úplně jinde.

Draka bychom asi taky nepopsali jakožto tvora, jako něco, co jste schopni uchopit vlastní lidskou rukou a pochopit rozmarnou lidskou hlavou. Musíte jej chápat jinak než chápete třeba svou domácí kočičku. Máte ji rádi ale nikdy tam nebude to propojení.

Není to jako když se posadíte na koně a jedete. Není to jen že se proletíte. Každý let vás spojuje. Každý dotek je důležitý. A víc vás propojuje poutem zvaným Zaheylu [:cahejlū:].

Taky to není jen tak jednoduché, jako když si sednete do westernového sedla na koně. Je v tom daleko víc úsilí. Úsilí o to se na jeho hřbetě udržet. Zaheylu vás však zuby nehty podpírá a vy slyšíte hlas svobody jak na vás volá ať přijdete blíž.

Musíte přesně pochopit, kam máte draka navést, odkud vane vítr a kam jste schopni se vejít. Není to jen o zážitku z letu. Jako kormidelník na lodi se stále musíte ohlížet i dívat dopředu. Vědět co se kde děje a umět zachovat chladnou hlavu. Stále přemýšlíte. Je to o soustředění.

Nemůžete letět kam chcete. Musíte nejdříve zvážit, zda je toho váš drak schopný. Záleží na druhu, pohlaví, věku a celkově na vůli vašeho draka.

Musíte být jedna bytost. Jedna mysl, duše, zrak, sluch, čich i hmat. Ostatně většinu vám už zajistí Zaheylu.

Vždy musíte mít k drakovi důvěru a on k vám. Nemůžete draka uhodit. Čímkoli. Bude to bolet vás samotné.

Vždy když letíte, či plachtíte musíte mít možnost odpočinku. Ať už země pod vámi, nebo třeba vysutá skála. Pokud je drak vyčerpaný, přisedne k čemukoliv ale musí to být v dosažitelné dálce.

Každý drak má jiný práh únavy. Nezáleží jen na jedinci samotném ale především na druhu draka. Airtar, horský himalájský drak má snad nejdelší výdrž ze všech draků. Ruarchan, půlnoční drak pobřežní, je naopak nejvíce vyčerpatelný. Vydrží letět sotva několik desítek minut než se unaví. Na druhou stranu je to nejrychlejší drak ze všech.

Jsou tu však dračí druhy, které né úplně létají. Třeba Madradh, hákokřídlý drak jeskynní, který žije v prostorných krápníkových jeskyních, zachytávajíc se svými drápy na křídlech na zdech a stropu jeskyně, vůbec nelétá, nýbrž plachtí, jelikož nemá přední nohy, které mu ostatně nahrazují křídla, je značně nevyvážený. Nebo například Trahern, norský jeskynní drak, raději běží, než by letěl.

Sice to teď vypadá, jako by druhů bylo tisíce, ale není tomu tak. Je jich celkem šest.

Dračí pokladWhere stories live. Discover now