Rant 1

9 1 0
                                    


Odpusť nám, že jsme nejednali. Lidská touha za mocí vyhrává a spravedlnost je v nedohlednu. O tom, kam to s námi spěje se začalo mluvit již před 60 lety, ale přišli na to špatní lidé, ti, kteří byli sami tvůrcem této situace, a tak se raději rozhodli informace potlačit a skrývat je jak dlouho to jen jde. Poté co tabákový a alkoholový průmysl uspěl s metodou zpochybnění vědy, přešlo to i k tomuto odvětví a od té doby jsou stovky miliard ročně investovány do propagace nejistoty a lží ohledně lidského zásahu do stability počasí a klimatu na naší planetě. Rozhodně nalezneme výhody, které nám spalování fosilních paliv přineslo, s největší pravděpodobností bych tu nebyl ani já, ani ty. Vidíme technologický, zdravotnický, komunikační zlepšení, ale na úkor čeho?

Naprostá většina všech konzumních produktů, které k nám do vyspělých zemí doputuje, byla v nějaké fázi zpracována otrockou prací, díky ní je globální ekonomika tam kde je, díky ní je možné si koupit triko za desítky korun, elektroniku za stovky a další hromadu levných, často nekvalitních, konzumních produktů. Proč jsou pro nás tyto produkty tak důležité, co lidi vede k tomu se jimi dennodenně obklopovat?

Odpovědí bude více, můžeme začít tím, kdo jim toto nutí a tím je dnešní kapitalistický systém a jeho ideologie nekonečného růstu. Bez konzumace není růst, a tak se reklama od jejího vzniku před sto lety vyvinula do něčeho, co mnoho lidí sotva dokáže rozeznat od reality. Nicméně jde i o společenskou věc, naše společnost se naučila lidi kategorizovat a hodnotit podle toho, jak moc nesmyslně utrácí, od oblečení po automobily, dovolené, novou elektroniku a další, avšak reálné hodnoty zmizely. Málo kdo oceňuje dobré lidské hodnoty ať už je definujeme jakkoliv. Tento celý přístup utvořil tuto samotu, lidé nevěří sobě ani ostatním, bojí se jak na ně kdo bude nahlížet, stali se čistě sebecentrickými bytostmi hledajícími pochopení okolí, které ve výsledku vůbec neznají, ale i přesto jim na jeho názoru tak záleží. Jak poté můžeme po takových bytostech chtít, aby se vůbec zamysleli nad dopady svého chování?

Shlukujeme se v statisících a milionech, opuštěni přírodou, mezi betonovými a skleněnými stěnami, cestami politými ropou, po kterých jezdí stroje ropu hltající a na oplátku nám znečišťující veškerý vzduch. Běžná dieta obsahuje nesčetné množství mikroplastů, které jsou opravdu ve všem, nekontrolované množství přidaných cukrů a zalito bývá trochou neurotoxické tekutiny přezdívané ať už pivo nebo víno. Zábava omezena na přihlouplé vtipy, předpovídatelné a prázdné dialogy a nespočet závislostí, které člověka odvádí od přemýšlení a vlastních myšlenek. Raději si je nechá nadiktovat a bez většího přemýšlení se rád přikloní k lehkému řešení, lehké pravdě, kdy je osočena buď nějaká konkrétní osoba, nebo menšina, národ, stát. Tak si svou frustraci a prázdnotu filtruje na někom, kdo s tím nemá nic společného a díky tomu lidé v moci mají dále kontrolu, i když jsou to oni, kdo za onou nesnází stojí. Má někdo takový vůbec příležitost o něčem jako je klimatická změna zaslechnout?

Určitě ano, z velké části však z té strany, která se toto téma snaží diskreditovat a daří se jí, protože představuje jednodušší řešení, než aby se jedinec musel zamyslet nad svým životním stylem a přehodnotit své cíle a hodnoty.

Nyní bych se rád bavil o něčem nám aktuálním a tím je pandemie nového koronaviru, něco o čem vědci varují desítky let, píši studie a články o tom, jak předejít šíření, jak země připravit, zmiňují i následky a výzvy, které to obnáší, ale i přes to vidíme obrovskou neaktivitu a pozdní reakce států i obyvatel. Nemůžeme to omlouvat tím, že nikdo z dnešní generace nezažil pandemii, data a informace zde byly, nicméně vidíme státy jednat se zpožděním někdy až několik týdnů, materiálně a ekonomicky nepřipravené. Tato celá událost mě pouze utvrzuje v názoru, že lidstvo není schopné a nebude schopné adekvátně reagovat na výzvy klimatické změny, seznam toho co to zahrnuje zmíním níže. Zároveň to však ukazuje, že jakmile je zde reálný problém, tak opatření, která byla v případě klimatu nazývána nemožnými najednou platí ze dne na den. Lze tedy nalézt něco pozitivního na nynější pandemii?

Dovolím si tvrdit že ano, sice zatím nelze soudit jakých výsledků to dosáhne, nicméně doufám, že to pro mnohé bude znamenat změnu, tato pauza a nastínění jiného života by mohla dopomoci k tomu, aby lidé viděli skrze tuto umělou a falešnou realitu, která je jim nabízena. Třeba jim dojde, že nepotřebují tolik pracovat a tím krmit kapitalistický režim a pár vyvolených, kteří vlastní svět kolem nás. Možná změní i svůj přístup ke konzumaci produktů, cestování a dalším kazům dnešní společnosti. Teď však těžko soudit, jde o pouhou trochu naděje pro lepší scénář. Nyní se však vraťme k otázce, co je spojeno s klimatickou změnou a globálním oteplováním a co očekávat?

Mluvíme o nespočetném množství skleníkových plynů, které putují do atmosféry, velká část z nich však klesne a končí v oceánech, které díky rozpadu oxidu uhličitého začínají být kyselejší a to ohrožuje život, který je na stabilitě závislý, umírají korálové útesy a zároveň v oceánech probíhá nekontrolovaný rybolov, který mnohé druhy dohání k pokraji vymření. S tím sledujeme i změny v teplotách a ve funkčnosti proudění. To znamená změnu počasí, klimatu i extrémní bouře a přírodní katastrofy narůstající v počtu i síle. Na pevnině se nám k tomu tedy přidávají rekordní sucha, ale i srážky, rekordní horka, ale i mrazy, proudění vzduchu a počasí je narušeno a ztrácí stabilitu, na které byl člověk ve svém vývoji tak závislý. Toto vše a mnohé další bude znamenat stovky milionů lidí, prchajících z neobyvatelných a zasažených oblastí, hledajících střechu pod hlavou, jídlo a vodu. Do toho se nám přidávají pozitivní zpětné vazby, například úbytek ledu v arktidě znamená větší vstřebání tepla vodou, která teplo neodráží jako led a to ve výsledku přinese opět méně ledu, nebo tající permafrost, který má v sobě uloženo obrovské množství metanu a dalších plynů i virů. K tomu všemu planetu neskutečně znečišťujeme odpadem a tím též zatěžujeme přírodu a její schopnost se bránit změnám. Aby toho nebylo málo, tak jsme z většiny obdělané půdy udělali pole, na které nanášíme látky, které zabijí všechen okolní život, kvůli nešetrnému zacházení a honem za ziskem je též půda zbavena živin, a tak jsme závislí na hnojivech vyráběných z fosilních paliv. Ironicky většina zemědělské produkce nekončí u lidí na stole, ale jako krmivo pro dobytek a drůbež, které vrací zlomek do nich vložené energie, takže jde o věc velmi nepraktickou, můžeme také zmínit další věci, které tento průmysl přináší, jako je genetická modifikace, kdy například u drůbeže lze vidět ten extrém, kam až to zašlo, kdy za měsíc máte kuře vážící několik kil, občas se ani neunese na vlastních nohou. Plné hormonů, antibiotik a dalších látek, vzhledem k nezdravým podmínkám. Nemluvě o absolutně nelidském přístupu i smrti, mylně si lidé myslí, že jde o extrém, který se běžně neděje, ale hrubé a násilné zacházení lze vidět všude.

Proto až si příště půjdete koupit něco na sebe, vzpomeňte si na půdu a vodu, kterou zbytečně spotřeboval onen bavlník, na práci dětských a ženských otroků na zpracování, na barviva tekoucí do řek, palivo potřebné, pro doručení k vám a na toho, kdo to celé řídí a má peněz více, než je kdy schopen utratit a zeptejte se zda-li vám to za to stojí.

Proto až si příště půjdete koupit něco k jídlu, představte si bezmocné, strachu a slz plné oči zvířat, která se nevinně narodila a bylo jim odepřeno vše přirozené, to kolik krmiva je plýtváno, namísto rostlinných zdrojů pro lidi a zauvažujte zda to je ta správná cesta, zda se toho chcete účastnit.

Proto až si příště budete prohlížet nový telefon, rok poté, co jste si koupili ten předešlý, myslete na otroky držené pod výhružkou smrti, pracujících do vyčerpání v dolech, těžících minerály, které plní vaší elektroniku, nebo opět na otroky v továrnách, kteří pracují na finálním produktu. S tím také obohacujíce autoritativní a krutý režim, kterému se povedlo přesunout světovou produkci k sobě, díky zneužívání lidských práv a životů.

Proto než si vezmete půjčku, zamyslete se nad tím co to znamená, upsat se systému a bance k tomu, že budete stabilně celý život pracovat, bát se jakéhokoliv risku, a to za něco, co by mělo být lidským právem - střecha nad hlavou. Uměle nastavené ceny, umelě nastavený akciový trh, vymyšlená čísla.

Je to tak správně?Where stories live. Discover now