Kosem sultan

477 16 2
                                    

Mahpeyker Kösem (ok. 1589 – 3 września 1651) - niewolnica greckiego pochodzenia, żona sułtana Ahmeda I. Matka sułtanów Murada IV i Ibrahima I.

Ulubiona nałożnica, a później żona osmańskiego sułtana Ahmeda I, zdobyła władzę i wpływ na politykę państwa osmańskiego. Dwa razy została regentką. Najpierw swojego syna, a później wnuka. Była bardzo wybitną postacią podczas sułtanatu kobiet.

Kösem była Greczynką o imieniu Anastazja. Została ona kupiona i wysłana do Stambułu w wieku 15 lat do haremu sułtana Ahmeda I. Po przejściu na islam jej imię zostało zmienione na Mahpeyker, a później przez sułtana na Kösem.

Po jego śmierci w 1617 roku została odesłana do starego pałacu, ale powróciła jako Valide Sultan (Sułtanka Matka) gdy jej syn, Murad IV, zasiadł na tronie w 1623 roku.

W 1622 roku doprowadziła do buntu janczarów, w wyniku tego Osman II został zamordowany w wieku 19 lat, a Mustafa I Szalony ponownie został sułtanem. Po jego zdetronizowaniu rok później władzę przejął jej syn, Murad IV.

Jej rządy były czasem chaosu i spustoszenia skarbu państwa tureckiego. Kösem została pozbawiona życia na rozkaz własnej synowej Turhan Sultan. Wydarzenia z okresu panowania kobiet (tzw. sułtanat kobiet)

Mahpeyker Kösem Valide Sultan , znana również jako Mahpeyker Sultan lub Kösem. Była jedną z najbardziej wpływowych kobiet w historii ottomańskiej.

Czy Hurrem była silniejsza od Kosem ?
Nie

Osmańskie  ciekawostki Opowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz