Przyzwoity komentarz - przewodnik + ogłoszenie

1.1K 94 17
                                    

Dzisiaj co nieco o tym, jak powinniśmy wyrazić swoją opinię w komentarzu. Nie każdy z nas jest przyzwyczajony do pisania dłuższych wywodów, dlatego też, dzięki _videl, która napisała o tym ostatnio artykuł na Kąciku, możemy tu przytoczyć fragment jej artykułu:

*

Co można zawrzeć w komentarzach? Właściwie wszystko, ale tutaj posłużę się mocno skrótowym modelem, który wykorzystujemy my. #WszyscyJesteśmyRecenzentami:

Pierwsze wrażenie - pierwsze zetknięcie z opowiadaniem, jego oprawą graficzną i zapowiedzią. Znacznie wpływa na kształtowanie się naszego odbioru. Pozwala autorowi stwierdzić, czy dobrze „sprzedał" swoją historię. Jeśli coś tu nie gra, autor powinien wiedzieć, dlaczego, a może uda mu się poprawić drobny szczegół, który położył dobrą historię na już starcie?

Bohaterowie – to oni są w większości elementem, który zatrzymuje czytelnika przy tekście; poza tym dla każdego autora, to ich bohater jest tym najukochańszym bubu; w końcu tyle nad nim pracowali i zazwyczaj go uwielbiają, co może doprowadzić do tego, że się w nim zatracą i pozwolą mu wymknąć się spod kontroli. Powinni wiedzieć, jakie emocje i wrażenia budzi w czytelniku ktoś, kogo powołali do życia lub kogo pożyczyli ze swojego kochanego universum (jeśli mówimy o ff, to jest jeszcze kwestia tego, czy zrobili to dobrze). Komentujmy wygląd, charakter i sposób łączenia tych elementów, skupmy się na autorskich koncepcjach przestawień – na tym, czy potrafią sprzedać i uwiarygodnić postać; czy postać jest charakterologicznie konsekwentna i spójna, czy jej charakterystyka współgra z zachowaniem; nawet coś tak banalnego, jak to, czy ją lubimy będzie w stanie pomóc autorowi i powiedzieć mu coś o jego pracy widzianej oczami innej osoby. Kolejną istotną sprawą są tutaj relacje między postaciami i to, jak zostają zaprezentowane w historii. Nie jest ważne, czy czytamy romans, akcję, czy fanfiction o celebrycie. Postać zawsze prezentuje się w interakcjach z innymi bohaterami, a jeżeli nie bohaterami, to chociaż otoczeniem – osądza, myśli, robi rzeczy. Dlaczego o tym nie wspomnieć?

Fabuła – możemy zwrócić uwagę na sposób spajania wątków, tempo akcji, strategie prezentacji wydarzeń i logikę. Czy podoba nam się konstrukcja świata przedstawionego? Czy autor się nie zapędził? Czy nie popełnił niekonsekwencji? Czy my się nie pogubiliśmy i czy wydarzenia są opisane zrozumiale? Czy akcja nie jest bez powodu rozwleczona lub nienaturalnie rozdmuchana? Czy autor nie przesadza z namnażaniem rzeczy niewyjaśnionych, za bardzo chcąc być autorem tajemniczym? Czy wydarzenia nas zaabsorbowały, a historia wciągnęła? Jakie odczucia wzbudziły w nas poszczególne wątki i plot twisty? Czy coś nas wzruszyło? Rozbawiło? Zdenerwowało? Czy jest coś na co szczególnie czekamy?

Narracja – co sądzimy o sposobie relacjonowania? Czy jest dobrze dobrany i odpowiednio zgrany z klimatem historii? Czy brzmi naturalnie? Czy narrator jest konsekwentny w swoim opowiadaniu i potrafi przedstawiać historię tak, by była interesująca? Czy narrator nie wykracza poza własne kompetencje? Na czym koncentruje się narrator i czy podoba nam się to jego ogniskowanie wokół konkretnej problematyki lub przedstawienia? Czy narrator ma tendencje do przegadywania i relacjonowania niepotrzebnych rzeczy? Czy mamy do czynienia z narracją sprawozdawczą czy głęboką?

Styl – czy autor posługuje się stylistyką wyrobioną, własną, po której widać, że została już wypracowana? Czy w tekście występują jakieś ciekawe/ nieciekawe chwyty stylistyczne, które nas urzekły/zniesmaczyły? Czy styl jest potoczny? Poetycki? Podniosły? Czy sposoby konstruowania opisów nie są nużące, lecz na swój sposób żywe? Czy część opisowa nie odstaje zbytnio od dialogowej? Czy styl, w jakim zostało napisane opowiadanie jest spójny? Czy wykorzystywane chwyty osiągają zamierzony efekt? Czy stylistyka potęguje nasze zachwyty, wzruszenia, irytacje? Czy styl autora jest czymś, co również trzyma nas przy historii? Czy autor panuje nad używanym przez siebie językiem? 

*

Jeśli ktoś miał wcześniej wątpliwości, co napisać - teraz powinny one całkowicie zniknąć :) Oczywiście, jest to tekst pomocniczy, w końcu najważniejszym jest to, co my chcemy o tekście powiedzieć, ale pytania, na które możemy dzięki tek krótkiej instrukcji odpowiedzieć, z pewnością nam się przydadzą :) 

OGŁOSZENIA:

1. Trzykrotnie zadano pytanie, czy można należeć do klubu nie mając napisanej historii. Zdecydowałyśmy, że można. Żeby jednak uniknąć chaosu, postanowiłyśmy, że osoby, które tylko czytają, samodzielnie wybiorą sobie w danym tygodniu historię, którą chcą czytać i dadzą nam znać w komentarzu, którą pracę wybrały. Taki przywilej za to, że ta dobra dusza dostanie więcej komentarzy ;) 

2. Ponieważ pojawiło się tak wielu chętnych, możemy ruszyć z klubem szybciej! Wyczekujcie listy... JUŻ JUTRO! Tym samym, osoby, które zgłoszą swoje historie dzisiaj, dopisane zostaną dopiero w kolejnym tygodniu, ponieważ mamy już wstępną rozpiskę. 

PAMIĘTAJCIE O NASZYM #NiewinnyKlub NA KOŃCU KOMENTARZA! Bez niego nie znajdziemy was i pomyślimy, że się nie wywiązaliście z tury, a tego nikt nie chce ^^

Klub Niewinnej Książki [ZAMKNIĘTE!]Tempat cerita menjadi hidup. Temukan sekarang