Dermatologia: Trądzik

36 3 0
                                    

Dlaczego zaczynam od trądziku?! Nie ma ciekawszych rzeczy? A no są... ALE to jest problem zbyt powszechny, by go pominąć ;) 

Czym jest trądzik? To choroba skóry, objawiająca się czerwonymi lub (co gorsza) białymi zmianami, które najczęściej występują w okolicy twarzy, ramion oraz pleców. Oczywiście mogą pojawiać się również w innych miejscach - nie ma reguły. 

Należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów trądziku:

* chlorowy - może występować w każdym wieku. Polega na tworzeniu się hiperplazji (tworzeniu się zbyt dużej ilości komórek naskórka). Powoduje go zbyt duża ekspozycja na dioksyny. Wyglądem przypomina poniekąd nieestetyczne blizny, narośle, etc.:

:

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.


* niemowlęcy - tutaj chyba nie muszę wyjaśniać ;). To naturalne zmiany skórne maluchów. Trądzik niemowlęcy wymaga leczenia, gdy nasila się lub trwa zbyt długo (kilka miesięcy).

 Trądzik niemowlęcy wymaga leczenia, gdy nasila się lub trwa zbyt długo (kilka miesięcy)

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

* różowaty - pojawia się u osób dojrzałych, najczęściej u kobiet. Jest chorobą przewlekłą i zapalną. To choroba trochę niezdecydowana, gdyż po nasileniu się zmian przychodzi błogi czas wyciszenia ;). Dzieli się go na pięć innych typów, ale w to już nie będziemy się zagłębiać. 

* młodzieńczy - celowo wymieniłam go na końcu, bo właśnie nim się zajmiemy

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

* młodzieńczy - celowo wymieniłam go na końcu, bo właśnie nim się zajmiemy. Ujawnia się u różnych osób o różnym nasileniu i w różnych miejscach *o*... Ale skąd się bierze? Ah te hormony... W wieku dorastania pod wpływem jakże cudownych hormonów zostaje pobudzona praca gruczołów łojowych, które nadmiernie produkują łój. Zmiany same w sobie nie tworzą stanu zapalnego, ale niestety istnieją wredne bakterie (Propionibacterium acnes), które uwielbiają takie środowisko, a rozwijając się - tworzą stan zapalny. 

I w końcu

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

I w końcu... możliwe przyczyny:

1. 80% przypadków ma podłoże genetyczne. Jeśli rodzice mieli problem z trądzikiem - istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również niestety będziesz mieć/masz. 

2. Dieta - nie da się ukryć, że jedząc pizzę przegryzaną Cheetosami z colą i czekoladą przy boku NIE DA się mieć nieskazitelnej cery. 

3. Zaburzenia hormonalne. Znowu te hormony. Okropne, ale potrzebne ;) 

4. Opalanie. "Opalanie? Dobrze się czujesz?". Skóra staje się grubsza, blokując ten nieszczęsny łój.

5. Stres negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, a do tego sprzyja gromadzeniu się bakterii 

Leczenie:

Leczeniem zmian skórnych, a więc i trądziku, zajmuje się dermatolog. Na początku warto wypróbować leczenia miejscowego - maści, kremy i wszystko co da się nałożyć na pryszcze. Najodpowiedniejsze są te zawierające nadtlenek benzoilu lub erytromycynę. 

Nie zawsze jednak to leczenie jest skuteczne i trzeba szukać innej metody. Tutaj lekarz wysuwa propozycję leczenia doustnego. Czyli z pomocą przychodzą leki w kapsułkach. Największym pogromcą trądziku jest izotretynoina - pochodna wit. A. 

Czas leczenia jest różny w zależności od wielu czynników.

MIT VS FAKT:

1. "Czekolada powoduje trądzik" - i fakt i mit. Czekolada sama w sobie nie spowoduje, że z dnia na dzień zamienicie się w jeden wielki bąbel łoju. Zjedzenie dwóch kostek czekolady od babci nie zaważy na tym czy będziecie modelkami czy do końca życia będziecie chodzić w papierowej torebce po bułkach. Ale częste jedzenie czekolady (zwłaszcza tej zacukrzonej na każdy sposób) może nieść za sobą niezbyt przyjemne skutki, jakimi są zmiany na skórze.

 2. "Wyrośniesz z tego" - tutaj podobnie i tak i nie. Jak sama nazwa wskazuje jest to trądzik młodzieńczy i faktycznie trwa dość krótko stopniowo zanikając, ale... może się zdarzyć tak, że stanie się przewlekłą chorobą, trwającą wiele lat. Jednak to jest sprawa indywidualna.

3. "Nie drap, bo ci dziury zostaną" - FAKT! Drapanie, pocieranie powoduje pogorszenie wystarczająco już przykrego stanu skóry, po czym zostają niezbyt ładnie prezentujące się blizny.

4. "Musisz to wycisnąć" - MIT! Podobnie jak z drapaniem - NIE WOLNO wyciskać! Po tym również powstają blizny i są roznoszone bakterie, co powoduje, że wyprysków jest tylko więcej.

5. "Za mało wody pijesz" - FAKT! Ludzie mający problemy z trądzikiem powinny wyjątkowo zadbać o nawodnienie, a już na pewno zapomnieć o słodkich napojach. Picie odpowiedniej ilości wody nie tylko poprawia wygląd cery trądzikowej, ale także skóry na całym ciele i oczywiście samopoczucie ;)

...

Nie należy ignorować trądziku, a dbać o swoje zdrowie ;) Jeśli ktoś by chciał mogę napisać o lekach służących leczeniu trądziku. 

Można zadawać pytania, na które ja postaram się odpowiedzieć w następnych wpisach ;)


You've reached the end of published parts.

⏰ Last updated: Jul 24, 2018 ⏰

Add this story to your Library to get notified about new parts!

Bliżej medycynyWhere stories live. Discover now