Uvod

58 6 0
                                    

Ova tema je prilično kontroverzna i o njoj se malo priča. Kada se govori o Internetu govori se o onom indeksiranom i javnom dijelu, odnosno dijelu Interneta na koji svako može pristupiti ukoliko ima pristup Internetu i web preglednik. Deep i dark web kao da su rezervirani za jedan manji dio korisnika. To je prilično velika šteta jer na deep webu možete naći jako puno korisnih informacija, pogotovo ako se bavite znanstvenim radovima ili tražite informacije koje nisu baš namijenjene široj javnosti. Opet, to može biti nešto vezano uz akademsku zajednicu, ali i ne mora. Deep Web je sav sakriveni dio Interneta. Vidljiv Internet je onaj koji je moguće otvoriti Internet pretraživačem i pronaći preko Googla, što znači da je određeni sadržaj indeksirala bilo koja Internet tražilica poput Googla, Yahooa ili Binga.

S obzirom na prirodu većine sadržaja DeepWeba, NSA I FBI u organizaciji vlade SAD-a pokušavaju otkriti identitet korisnika.To nije lak zadatak, uzevši u obzir postavke privatnosti i gotovo stopostotnu anonimnost većine korisnika.Valuta kojom se koriste je anonimna i nije je moguće pratiti, a IP adresa je varijabilna.

Podaci Deep Weba se sastoje od najobičnijih privatnih web stranica,ogromnih tržnica,privatnih oglasa za usluge, prodaja ukradenih stvari,baza podataka gotovo svih banaka pa sve do baza svih torrenta. Pristup je moguć preko svih web browsera,uz uvjet da se na kraj URL adrese stavi".to„ ali to ne štiti od mogućih prismotra. TOR dodaje dodatan sloj privatnosti i time se korisniku olakšava pretraživanje DeepWeba. Za dodatnu enkripciju preporučuje se korištenje LinuxTailsa.

Osim DeepWeba postoji i DarkWeb, kojise smatra strogo ilegalnim zbog svojeg sadržaja.Na DarkWebu se isključivo vrši preprodaja droge, oružja, ukradenih tehnoloških sredstava,zatim dječja pornografija pa čak i RedRoom. Sav materijal Deep i DarkWeba se plaća s BitCoin-om zbog njegove jako dobre zaštite privatnosti korisnika. 

Deep WebWhere stories live. Discover now