Dzień 28 || Lekcja 14

310 27 164
                                    

Lumos!✨

Zaległa lekcja z wczoraj.

Lekcja prof. Niraquil - Zielarstwo

Temat: Asfodelus i dyptam

Asfodelus to roślina z rodziny liliowatych, będąca składnikiem eliksirów.

Asfodelus miał wiele magicznych, jak i niemagicznych zastosowań. W świecie czarodziejskim był wykorzystywany do produkcji Wywaru Żywej Śmierci oraz Eliksiru Wiggenowego.

(czemu ja wzięłam zielarstwooooo)

Dyptam to roślina z rodziny rutowatych; potężne źródło lecznicze i regeneracyjne, którego używano do sporządzania eliksirów.

Dyptam występuje od południowej Europy po Syberię, a także na północnych rejonach Chin. Można wyróżnić łodygę, liście, kwiaty i owoc. Roślina wymaga głęboko uprawionej gleby i promieni słonecznych. Sadzi się go grupami albo pomiędzy innymi krzewami ozdobnymi. Dyptam źle toleruje przesadzanie.

Z dyptamu pobierano esencję, która służyła do gojenia ran. Sama roślina mogła też być spożywana na surowo i leczyć zarówno płytkie, jak i nieco głębsze rany.

Dyptam użyty w mieszaninie ze srebrem mógł wyleczyć ugryzienie wilkołaka. Zapobiegał wówczas wykrwawieniu się ofiary z powodu głębokiego ukąszenia, ale nie był w stanie wyleczyć wilkołaka z nabytej likantropii. Rozdrobniony dyptam był także składnikiem do uwarzenia eliksiru Wiggenowego. Roślina była lekiem stosowanym wobec chorych dzieci, które można było wyleczyć, aplikując im dyptam.

Lekcja od prof. Wolfin - Transmutacja

Temat: Z rumu w wodę

Dzień dobry wszystkim! Mam nadzieję, że odpoczęliście w czasie Wielkanocy. Chociaż sama tego zbytnio nie zrobiłam, ale może przejdźmy do lekcji...

Dzisiaj poznacie zaklęcie (nie żeby miało ono wam się jakoś szczególnie przydać), które zmienia wodę w rum.

Dźwięki harfy, wiatru szum, wodo wodo zmień się w rum (ang. Eye of rabbit, harp string hum, turn this water into rum) — zaklęcie transmutacyjne, które rzekomo miało zmieniać wodę w rum, ale jego działanie jest mocno wątpliwe.

Historia:

Seamus Finnigan w 1991 roku popisywał się tym zaklęciem przed kolegami z roku w Wielkiej Sali. W pierwszy dzień udało mu się nawet wyczarować słabą herbatę. Następnego dnia Seamus nadal próbował, jednak w rezultacie wywołał eksplozję i osmalił sobie twarz powodując śmiech kolegów.

Występowanie:

Harry Potter i kamień filozoficzny (film)

Ruch ręką:

Machnięcie

Efekt

Rzekomo poprawnie rzucone zaklęcie ma zamienić wodę w rumŹle rzucone wywołuje eksplozję

Praca Domowa dla chętnych: Opiszcie w jakiej sytuacji wy byście użyli tego zaklęcia. Czas macie do naszej następnej lekcji transmutacji. Ma być na minimum 4 zdania.

Lekcja prof. Asterioss - Obrona przed czarną magią - zastępstwo od prof. Niraquil

Temat: Sectumsempra

Zaklecie Sectumsempra jest zakleciem czarnomagicznym. Powoduje ono duze, bardzo krwawiace rany w miejscu, gdzie uderzy czar.

Gdy w czlowieka lub zwierze trafi to zaklecie, to aby je zasklepic przychodzi nam z pomoca przeciwzaklecie Vulnera Sanentur. Trzeba kilka razy je wypowiedziec wskazujac na miejsce rany. Dziala po kilku sekundach.

Po przeciwzakleciu moga zostac blizny. Nemezja Niraquil poleca je zastosowac zanim czlowiek lub zwierze sie wykrwawi. Tak. Amnezja lubi mowic o sobie w trzeciej osobie.

Zadanie domowe: napisz w trzech podpunktach dlaczego Śmierciozercy powinni przerzucic sie na inne zaklecia niz ten nudny Cruciatus.

napiszcie imie, nazwisko i dom.

Lekcja prof. Lignum - Zaklęcia

Temat: Lumos.

Koniec Świąt, koniec laby. Wracamy do pracy.

Właściwości
• Lumos wyczarowuje niebieskie światło o zasięgu trzech metrów. Wytwarza także pewną ilość ciepła.
• Istnieją różne odmiany Lumos - Lumos Maxima (kula światła na końcu różdżki), Lumos Duo (silne wiązki światła) i Lumos Solem (światło słoneczne).
• Lumos nie działa przy Peruwiańskim Proszku Natychmiastowej Ciemności.
• Zaklęcia tego uczono na pierwszym roku nauki w Hogwarcie.

Historia

Zaklęcie poprzedzające Lumos tylko rozpraszały mrok, nie wytwarzały jednak światła. Były więc mniej skuteczne.

Lumos wynalazła w 1772 roku Levina Monkstanley, która, pracując w Ministerstwie Magii, upuściła pióra. Aby je znaleźć, zapaliła różdżką światło. Kto by pomyślał, że tak błaha sprawa przyczyni się do stworzenia tak popularnego zaklęcia?

Za wynalazcę Lumos podawał się też Niemiec, Garvin Lügner, pracujący wtedy nad nieudanym Proszkiem Natychmiastowej Ciemności. Szybko okazało się jednak, że jest zwykłym oszustem.

Rzucanie zaklęcia
• Aby poprawnie rzucić zaklęcie, należy wykonac taki ruch różdżką:

Zaklęcie w serii HP• Jedna z najbardziej znanych scen z Lumos, pochodzi z trzeciej części filmu

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.


Zaklęcie w serii HP
Jedna z najbardziej znanych scen z Lumos, pochodzi z trzeciej części filmu. Harry Potter użył to zaklęcie, aby zapalić światło, idąc śladem Petera Pettigrew, który pokazany był na Mapie Huncwotów.

 Harry Potter użył to zaklęcie, aby zapalić światło, idąc śladem Petera Pettigrew, który pokazany był na Mapie Huncwotów

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.


To tyle na dzisiaj. Praca domowa - opiszcie inny moment z wykorzystaniem zaklęcia Lumos. Czas - do 20.04. do godz. 20.00.

Koniec lekcji

Już w niedzielę pierwszy mecz Quidditcha! Bądźcie gotowi!

\_/<--- pytanka?

Nox!🖤

𝔉𝔦𝔬𝔠𝔞𝔩𝔢𝔲𝔰 - 𝔖𝔷𝔨𝔬ł𝔞 𝔐𝔞𝔤𝔦𝔦 𝔦 ℭ𝔷𝔞𝔯𝔬𝔡𝔷𝔦𝔢𝔧𝔰𝔱𝔴𝔞Where stories live. Discover now