MARY SUE

229 31 59
                                    


No čawes. Dnes sa pozrieme na často omieľanú tému, keďže si myslím, že si tu zaslúži svoje miesto.

Postavy by nemali byť Mary Sue. Čo sa však skrýva za týmto pomenovaním?

Je to dokonalá postava bez zlých stránok. Väčšinou sa využíva pre ženské hrdinky. Často je idealizovaná verzia autorky. Mužské postavy sú ojedinelé, no aj tie sa vyskytujú, pre ne sa používa označenie Gary Stu.

Problém spočíva v dvoch veciach.

Tento typ postavy sa nemá ako rozvíjať, pretože už je neuveriteľne silný, krásny, úžasný a s ľahkosťou prekoná každú prekážku. Nemôže prebehnúť žiaden vývoj charakteru. Navyše je to nuda, keďže načo sledovať niekoho, komu nerobí nič problém? Taktiež dejová linka s  dokonalou postavou bude veľmi biedna. A keď sa čitateľ nudí, nemá motiváciu čítať ďalej.

Takáto postava nepôsobí uveriteľne. Vaše postavy by ste mali brať ako reálnych ľudí, nie ako postavičky. A ľudia majú svoje dobré, no aj zlé stránky. Žiadna osoba je dobrá vo všetkom. Nik nie je dokonalý.

Čo s tým teda spraviť?
Dajte im zlozvyky. Len, prosím Vás, nie fajčenie, lebo je to zlé a drsné. Existuje toľko zlozvykov, či už väčších alebo menších, ktoré môžu vedľajšiu postavu privádzať do zúrivosti. Napríklad ,,pukanie prstov". Vyhli ste sa dokonalosti hlavnej postavy a máte  o minimálne jeden dialóg navyše, vznikla istá dynamika medzi postavami a tak ďalej. A to ide len o neškodný zlozvyk.

Vyhnite sa falošným zlým stránkam. Veľakrát sa totiž stáva, že Mary Sue má ,,zlé" vlastnosti, ktoré majú len pôsobiť, že nejaké tie chyby má, ale je až moc múdra, dobrosrdečná, krásna a bla bla, takže ju všetci neznášajú a šikanujú. Fňuky fňuk. Nemaznajte sa s tým a dajte jej poriadnu negatívnu charakterovú vlastnosť.

Ide o vyváženosť. Nezakazujem Vám dať postave dobré vlastnosti, ale pridajte k tomu aj negatíva. Áno, môže byť nesmierne chytrá, no bude aj namyslená vďaka vysokému IQ a tak sa nebude baviť s ostatnými ,,hlúpymi" ľuďmi, ktorým dá svoju nadradenosť patrične pocítiť. Je nesmierne krásna, ale s väčším nosom, kvôli ktorému má komplexy. Pomáha ostatným, vyžaduje však niečo na oplátku a rada vyťahuje svoje zásluhy. Možno niekoho tou pomocou aj citovo vydiera.
Možnosti je veľa. A dá sa takto z postavy na prvý pohľad dobrej spraviť morálne sivú, ktorá je omnoho viac uveriteľná s istou hĺbkou. O morálne sivých postavách a mojom odboji za ne už čoskoro, takže to tu nebudem rozpisovať.

Pohrajte sa so strachom, fóbiou, neúspechom. Napríklad Váš mužský charakter je nesmierne odvážny (alebo sa len tak snaží pôsobiť), no spanikári kvôli maličkému pavúkovi. Môže kvôli nemu kričať ako malé dieťa a Vaša hrdinka ho zbadá, takže ho môže vydierať, aby takýmto odhalením nepoškodila jeho nebojácnu povesť. Fóbií je taktiež veľa, niektoré sú úplne bežné, iné raritné a zaujímavé, stačí otvoriť len nejaký zoznam a vybrať si, čím tým chudákom znepríjemnite život. A ak nechcete extrém, premyslite strach. Každý sa totiž niečoho bojí a aj Vaša postava by mala. Či už pôjde o maličkosť, že zmešká autobus, lebo zaspala alebo sa strhne zo spánku kvôli náhlemu strachu o jej najbližších.
Nechajte Vašu postavu spadnúť na hubu. Opäť spomeniem toho milovaného bad boya. Nech si pokojne myslí, že dokáže zbaliť každú a potom nech sa popáli. Prosím Vás, len nie na hlavnej hrdinke, ktorú sa bude snažiť dostať akýmkoľvek spôsobom a nakoniec sa mu to podarí. Môže to byť vedľajšia postava alebo sa mihnúť v príbehu iba raz (alebo sa zrazu zjaví zas a zamieša karty?). Spomínaný bad boy machruje a aj sa mu podarí dostať pár dievčat, no náhodná dievčina na ulici ho pred celou partiu odmietne, vysmeje a zmizne. Prečo to urobila? Ako sa s tým vysporiada? Aká bude reakcia ostatných? Len pekne potrápte tie hlavičky, zamyslite sa a možno sa Vám podarí vymyslieť slušnú vedľajšiu dejovú linku.

Spomínal som to v predslove Requiem (vďaka za podporu, zlatíčka moje 🖤 a kto ste tak ešte nespravili, choďte ma poriadne zhejtovať) a načrtol v predchádzajúcich riadkoch.
Je v poriadku, keď si postava myslí, aká dokonalá je, len ukážte, že sa mýli. Aj nafúkané ego vypovedá niečo o osobnosti. Opäť to pripomeniem, nechajte ju zlyhať a máte veľa možností, ako sa s porážkou vysporiada, tak o jej charaktere prezradíte zas niečo viac.

Ešte taký bonusový tip. Málokedy to vidím v knihách, no vždy oceňujem, keď sa niečo podobné vyskytne.
Skúste spraviť z najlepšej vlastnosti zároveň tú najhoršiu. Každá vlastnosť môže byť dvojsečná zbraň, keď dosiahne extrém.
Spomínaná ochota pomôcť je super, no môže dostať postavu do problémov, keď sa niekomu snaží nasilu pomôcť - zhorší situáciu druhej postavy, môže byť využívaná kvôli svojej ,,dobrote" či prerásť do spasiteľského syndrómu. Zdravé sebavedomie sa nakoniec môže ukázať ako nehorázna arogancia hraničiaca s narcizmom. A postava si ani nemusí uvedomovať, že je niečo zlé, stačí, keď to čitateľ vycíti. Alebo napíšte pár kapitol, kedy je z jej pohľadu všetko v poriadku a potom príde ďalšia postava a hodí jej do ksichtu iný názor. Tiež je otázne, čomu postava uverí, ako sa s novými informáciami vysporiada a k čomu sa prikloní čitateľ. Nebojte sa vytvárať konflikty.

S tým súvisí, že by ste mali brať do úvahy rozdielnosť pohľadov. Optimizmus a dobrá nálada pre jednu postavu môže brať druhá ako ľahkovážnosť.
Pre hlavnú postavu, ktorá je zamilovaná, je druhá postava dokonalá, nie kvôli Vašej lenivosti pridávať negatívne vlastnosti, len je zaslepená. Mohlo by sa zdať, že sa jedná o Mary Sue a predsa to tak nie je, lebo existuje pádný dôvod na takéto vnímanie. Aj keď napríklad píšete narcistickú postavu. Opäť sa budem opakovať, postava si nemusí uvedomovať nedokonalosti, mali by ste ich však naznačiť.

Nepridám tu žiaden obrázok s názornou ukážkou, keďže sa každý s takýmto typom stretol a nemám čas ani chuť zablúdiť do končín, kde by to bolo do očí bijúce.

Pochválte sa, písali ste niekedy dokonalú postavu? Stretávate sa s týmto typom často? Máte ešte nejaké rady, ako sa vyhnúť prilíšnej bezchybnosti? Ako vždy, rád si prečítam Vaše komentáre a názory.

W. T. F. alebo Pohľad „hejtera"Where stories live. Discover now