41. Nyolc módszer a perfekcionizmus ellen

30 4 0
                                    

Sziasztok, ezúttal úgy gondoltam, különböző cikkek tartalmát írom le nektek, mivel pillanatnyilag ezzel a problémával küzdök, ezért szeretném, ha más is jobban érezné magát ezzel kapcsolatosan! Ha van bármi tippetek, ötletetek, írjátok meg!

Kitaláljátok, mi volt a turpisság a cikkben? :) 

Sokaknak az írás folyamata inkább állhat abból, hogy leírunk valamit, kitörüljük, átírjuk, morgunk egy sort, majd újra leírjuk, mire ismét megismételjük a korábbit. Végül pedig inkább halogatunk, kerüljük az írást, mert az öröm elszáll belőle a folyamatosan előjövő félelem miatt. De hogyan kerülhetjük ezt el?

1.) Csak írd le!

Tudom, könnyebb mondani, mint megtenni, viszont mindig kell egy kis idő, mire belerázódunk egy történetbe. Az első változat általában rossz, nehézkes, tele van hibákkal. Sosem lesz tökéletes, mert nem lehetséges. Hiszen a tökéletesség csak egy ábránd, amit elérni lehetetlen, mert nem létezik. Persze egyénenként változik ez a fogalom.  Lényeg a lényeg, sosem tudhatjátok, valójában jó lesz-e a történet vagy sem, ha pedig közben rossznak érzitek, akkor is támadhat olyan ötletetek, ami megváltoztatja a nézeteitek az egészről. Példának okáért, a Narfolk rózsájáról alkotott (erősen negatív) véleményem nekem az utolsó két fejezet megírása változtatta meg teljesen, amikre azt mondtam, már nem is olyan rossz.

2.) Válaszd el a kreatív oldalad a hibákat kereső énedtől!

Természetesen fontos a szerkesztés képessége, hiszen a könyvünkben sokszor a mi felelősségünk jó változtatásokat végezni, viszont, ha a szerkesztő részünk folyamatosan közbeszól, ismét ugyanott tartunk: a halogatásnál. Tehát fontos, hogy amíg írunk, ne foglalkozzunk ezzel az oldalunkkal, hanem rúgjuk seggbe, zárjuk ki a házból, majd mehet az írás! Amint ez megvan, észreveheted magadon, hogy kevésbé fárasztott le, mint a folyamatos szerkesztés. Ráadásul a flownak nevezett jelenségből sem zökkent ki, amennyiben képes vagy igazán beleélni magad a történetedbe.

3.) Készíts tervet!

Ha különösen bizonytalan vagy, esetleg valamit nagyon tökéletesre szeretnél írni, érdemes egy jó tervvel kezdeni, amiben mindenféle gondolati térképek, inspiráló képek, szövegek találhatók akár, amik visszaállítanak az útra. Nyugodtan vesszetek el a tervezésben, ha mindössze annyi erejére is, hogy öt pontban lejegyzitek, mi lesz a következő fejezetben.

4.) Emlékeztesd magad, hogy nem feltétlenül rossz, attól még, mert nem tökéletes!

Ha úgy érzed, a tökéletlenség egyenlő a bukással, ne gondolj rá többet! Rengeteg dolog miatt kérdőjelezhetjük meg magunkat, de ez ne legyen az! Attól még, mert valami nem tökéletes, lehet jó, később pedig szinte tökéletes!

5.) Hozz létre időkorlátokat!

A perfekcionista embereknek sokszor segít, ha van egyfajta korlát vagy másfajta cél. Így nyugodtan keress egy időkorlátot, szószámot, ami miatt inkább dolgozol, mintsem a tökéletlen műved felett csücsülsz, gondolkodva azon, mit ronthattál el, miért írtál éppen oda egy vesszőt, ahová! Ráadásul, ha eléritek a célotok, mindenféleképpen örülni fogtok neki, mint például én a Royalty című könyvemnél sok napon elterveztem, hány fejezetet akarok írni, mennyi szót, a vége előtt pedig elhatároztam, mikorra szeretnék végezni a könyvvel. Szóval fogd meg, állíts be egy időzítőt, majd írj javítás nélkül, míg le nem jár!

6.) Emlékeztesd magad, hogy a hiba a munka része!

Mindenkire jellemző néha a hibázástól való félelem, viszont a perfekcionistákra annál inkább, ami szorongást idézhet elő. Ha te is ezeknek az embereknek a táborát gyarapítod, juttasd eszedbe, tökéletes munka nem születik rengeteg gyakorlás nélkül! Tehát, inkább írjatok le valamit rosszul, és tanuljatok belőle, mintsem ragadjatok meg a tökéletességre való törekvés miatt, főleg, mivel senki sem születik jónak, a tehetség pedig mindössze hamis "vád"! 

7.) Oszd meg a munkád!

Sokszor ez a rossz kép a fejünkben él, így nem mindig reális. Amennyiben arra vágysz, hogy megtudd, hogyan fogadnák mások, tedd ki, mutasd meg valakinek, aki szókimondó és őszinte, majd fontold meg, jó tanácsot adtak-e! Mások segítségével megláthatod, milyen hibákat követtél el, mit hiányolnak, mit szeretnek. Ráadásul a többség nem fog semmit sem gondolni arról, hogy ki mit ír, amíg élvezi az olvasását! 

8.) Ne hasonlítgasd a saját munkád másokéhoz!

Mindannyian (köztük én is) hajlamosak vagyunk összehasonlítani magunk másokkal, főleg, miután néhány jónak gondolt szó/mondat/bekezdés/fejezet után elolvassuk valaki más könyvét, majd kételkedni kezdünk az eddigi írásunkban! Először is, kiadott könyv esetében, egyáltalán nem számít ez, hiszen azt már több ember átnézte, rengeteg pénzt és energiát öltek abba, hogy jobb legyen, feljavítsák. 

9.) Sosem leszel tökéletes, csak írj!

Mivel a cikk, én is kilenc módszerről írtam, ami személyes hiba, tekintve, hogy az előbb vettem észre, mennyi ilyen pont volt. Összességében a lényeg, akármit is gondoltok, csak írjatok, azzal fejlődhettek igazán, ha tapasztalatot szereztek, közben sokat olvastok, ezzel pedig elindultok az úton a javulás felé! 



Az írásról kezdőknekWhere stories live. Discover now