Morderstwo na stopniach Cudu Świata 🗡𓊍🏛️

211 23 4
                                    


Po rozpoczęciu romansu z rzymskim wodzem Markiem Antoniuszem 👩🏻‍🦰💞🧑🏼,  Kleopatra VII postanowiła rozwiązać dzięki temu związkowi swoje polityczne problemy.

Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiła, było nakłonienie ukochanego, by posłał zabójców do Efezu, gdzie w Wielkiej Świątyni Artemidy 🏛️, uznawanej za jeden z Siedmiu Cudów Świata, żyła na wygnaniu jej młodsza siostra, Arsinoe. Zgodnie z prawem w świętym przybytku dziewczynie przysługiwał azyl, więc ludzie Antoniusza wywlekli ją ze środka i zabili na schodach wejściowych 𓊍👩🏼🗡🩸.



Kleopatra w pośredni sposób przyczyniła się tym samym do śmierci całej trójki swego młodszego rodzeństwa, a z linii Ptolemeuszy nie pozostał przy życiu nikt poza królową i jej dziećmi... ale nie oceniajmy jej zbyt surowo. Arsinoe otwarcie spiskowała przeciw siostrze, a po wygnaniu bynajmniej nie zaprzestała knowań, zamiast szukać z nią jakiejś drogi porozumienia.

Poza tym biografka Kleopatry zauważa, że królowa "wywodziła się z długiej linii morderców i podtrzymywała rodzinną tradycję, ale jak na czas i miejsce, w którym żyła, postępowała wyjątkowo przyzwoicie" [1]. Poza tym "zgładziła swoje rodzeństwo, ale Herod pozabijał własne dzieci"[2]. Warto dodać, że sama została następczynią tronu jedynie dlatego, że jej starsza siostra Berenike została zabita na rozkaz ich ojca...

Kleopatra kazała przyszłemu mężowi oszczędzić arcykapłana Efezu, który ogłosił Arsinoe królową Egiptu, pokazując, że wcale nie jest tak mściwa i bezlitosna za jaką mogłaby uchodzić.



Źródło i cytaty: [1] Stacy Schiff Kleopatra. Biografia WAB 2010, str 10, [2] tamże, str. 15

Zdjęcie: rekonstrukcja Wielkiej Świątyni Artemidy w Parku Miniatur w Istanbule

Królowe starożytnego Egiptu. CiekawostkiWhere stories live. Discover now