41. Cholesterol

75 11 2
                                    

Cholesterol jest kluczową substancją niezbędną do życia. Gdyby wątroba zaprzestała jego codziennej produkcji, to nie moglibyśmy żyć. Każda komórka zawiera cholesterol, a tych komórek w naszym organizmie mamy miliardy. 

Do czego potrzebujemy cholesterolu?

a) do produkcji hormonów: cholesterol to substrat do syntezy pregnenolonu czyli prekursora wielu hormonów steroidowych, takich jak kortyzol, a także ludzkich hormonów płciowych: testosteronu czy estradiolu

b) do produkcji witaminy D: cholesterol to substrat do syntezy prekursora witaminy D w organizmie

c) do produkcji kwasów żółciowych: bez cholesterolu trawienie tłuszczów ulega dużemu utrudnieniu

d) do produkcji nowych komórek i tkanek: cholesterol to element budulcowy błony komórkowej

e) nasz mózg obfituje w cholesterol - jest on niezbędny dla zdrowia układu nerwowego, buduje tzw. otoczki mielinowe, które chronią komórki nerwowe.

Natomiast w powszechnej świadomości ludzi utarło się, że cholesterol to coś złego i trzeba go za wszelką cenę unikać, a nawet z nim walczyć. Najlepiej unikać wszystkiego co może podnieść jego poziom.  O szkodliwości cholesterolu mówiono nam, że jest zabójcą naszych naczyń krwionośnych i wywołuje miażdżycę. Kategorycznie odradzano jajek, smalcu i masła. Dziś te same organizacje oskarżające cholesterol o całe zło, oczyszczają go z zaróżów.  Niestety lata szerzenia negatywnej opinii pozostawiły trwały ślad w głowach milionów ludzi.

Co ciekawe, nasza endogenna produkcja cholesterolu wzrasta wraz ze spadkiem ilości cholesterolu pochodzącego z diety i na odwrót. Jeżeli spożywamy więcej jajek, masła i tym podobnych, synteza cholesterolu, która ma miejsce między innymi w naszej wątrobie, słabnie. Za przestawianie organizmu na tryb produkcji cholesterolu odpowiada pewien sprytny enzym wątrobowy o nazwie reduktaza HMG-CoA.

Problem polega na czym innym - jego produkcja i dystrybucja musi być przez organizm kontrolowana. Kiedy następuje jakiś defekt organizmu, zaczynają się problemy. Cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych. To powoduje zamykania ich światła, a to doprowadza do miażdżycy / zawału. 

Skoro zjadanie produktów, które podnoszą cholesterol sprawia, że nasza wątroba będzie go produkować miej, to dlaczego środowisko lekarzy nie mówi o tym, iż nie powinniśmy bać się cholesterolu?

Mówi to niewielu lekarzy. Medycyna specjalizuje się w produkcji leków na różne dolegliwości w tym tabletki zbijające cholesterol i nie są zainteresowani mówieniem, że nie należy bać się cholesterolu.

Zjedzenie jajka podnosi cholesterol we krwi tak samo jak...

Kiedy zjesz jajko, to w pierwszych trzech godzinach po konsumpcji mamy efekt wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Później się trawi i poziom lekko spada i wyrównuje. Tak samo jest ze spożyciem alkoholu. Po wypiciu piwa poziom alkoholu we krwi wzrasta, później organizm trawi wypitą substancję i poziom alkoholu spada.

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol jest dostarczany do każdej komórki, ale nie może sam przepływać przez organizm. Potrzebne są do tego "nośniki" - takimi nośnikami są HDL i LDL

LDL jest zwany złym cholesterolem i może odkładać się w komórkach.

HDL jest tym dobrym cholesterolem, zbiera zbiera ze wszystkich komórek nadmiar cholesterolu i odwozi go do utylizacji w wątrobie. Jest zwany dobrym cholesterolem, bo im więcej się go zbierze tym miej się odłoży w naszych naczyniach i nie będzie nam ich zwężać.

CIEKAWOSTKA:

Cholesterol i tłuszcz są bardzo ważnymi składnikami mleka kobiety. Zawartość tłuszczu w mleku zdrowej, dobrze odżywionej matki wynosi 50-60%. Ponadto mleko matki dostarczane dziecku ma sześciokrotnie więcej cholesterolu niż dieta przeciętnej dorosłej osoby.

Z cholesterolu powstaje m.in. pregnenolon, który jest prekursorem (niezbędna cegła) do tworzenia niezbędnych hormonów w naszym ciele. Brak cholesterolu może powodować niskie stężenie testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet.

Skutki niskiego poziomu cholesterolu:

* zatrzymanie miesiączki lub nieregularne krwawienia

* słaba reakcja na stres

* uczucie zmęczenia / przeciążenia

* niskie libido

* problemy z erekcją

* problemy z zajściem w ciążę

15.02.2021 / Si

Kolejny temat: Miażdżyca

Projekt Zdrowie |ciekawostki dietetyczne|Where stories live. Discover now