13 Kívánság

126 9 2
                                    

Író: BudaiRebeka16

Cím: 13 Kívánság

Zsáner: ifjúsági romantikus

Borító:

Aranyos a jegyzetfüzetes, kollázsos jelleg, viszont a név nehezen olvasható rajta. A pici cetlin, már ha a neved van rajta, kicseréltetném a betűtípust valami könnyebben olvashatóra.

Fülszöveg:

A fülszöveg keveset mond, nincs benne meg, ami beragadja az olvasót. Maga a tizenhárom kivánságos rész nincs is megemlítve, pedig ez az egyik legizgalmasabb rész - mivel ez egy hatásos horog, érdekes szál, sok olvasót vonzana be.
A sok pontot a végéről cseréld egy pontra, esetleg háromra. A magyar helyesírás szabályai szerint nem használunk kettő vagy háromnál több pontot egymás után, létező írásjel a pont és a hármaspont; ellenben kettes, négyes (többes) pont nem létezik.

Helyesírás

A számokat írd ki betűvel, azaz: 11. osztály - tizenegyedik osztály.
A párbeszédek helyesírásának olvass utána, majd nézd át a központozást, esetleg keress egy bétát, aki ért hozzá és segít az elején kijavítani, amíg ráérzel. Az Írni akarokon, amit a profilomon megtalálsz, részletesen leírom ennek a szabályait. Ugyanez vonatkozik az idegen nevek ragozására is.
Bizonyos kötőszavak előtt mindig használunk vesszőt. Ilyenek például: illetve, de, mielőtt, hogy (akkor is, ha kiesik a mondatból, de szerkezetileg mégis odaillene. "Kérlek, (hogy) gondold át." A magyar nyelvben ezeket sokszor elhagyjuk, de attól még a vessző marad).
Emellett pár elírással is találkoztam, néhány helyen hiányzik az ékezet - gondolom telefonról írod, viszont a javításnál erre figyelj.
Általában jól használod az igekötőket - csak arra figyelj, hogy a rá, neki, hozzá csak E/3 (egyes szám harmadik személy) esetében tapad az igéhez, minden más esetben külön kell írni (rápillant - rám pillant, ránéz - ránk néz).

Nyelvhelyesség:

A tájszólást próbáld hanyagolni.
Netán egy családot kell eltartsál - eltarts
Arca kisimult és nem mutassa, hogy bizonyára ő már nem mai gyerek - nem mutatja
Nagyon ritkán lássuk - látjuk

Fogalmazás/stilisztika:

Figyelj arra, hogy ne mondd el ugyanazt az információt nagyon sokszor, ne ismételd magad, mert az olvasó úgy fogja egy idő után érezni, hogy a szájába rágod a dolgokat. Például az első fejezetben legalább háromszor említetted, hogy Liam a lacrosse csapat csapatkapitánya, illetve megemlíted, hogy Keira beszélt az igazgatóval, pedig ezt olvastuk az előző fejezetben.

Párbeszédek:

Bátran bontsd ki a beszélgetéseket, ne válts nagyon hamar témát. Párszor törd meg a beszélgetést leírással, mit csinálnak közben, milyen a testbeszédük, mimikájuk, mi történik körülöttük. 

Leírások:

Figyelj arra, hogy ne válts igeidőt. Jelenben kezdesz, aztán egy ponton múlt időre válasz. Bármelyik jó, de döntsd el, melyiket szeretnéd használni, és ahhoz ragaszkodj végig.
Nem szükséges minden gondolatmenet után "kizökkenteni" Keirát, csak folytasd a beszélgetést ott, ahol abbahagytad, ugyanis az olvasó is ki fog így zökkenni (pl. Keira elgondolkozik, milyen a barátnője, vagy az anyukájával közös emlékeken, és utána úgy lépsz ki ebből, hogy "- Keira, itt vagy? - lóbálta meg a kezét előttem").

Karakterek:

Egyelőre még nem bontakoztak ki, de van még lehetőségük rá. Liamnél már megjelenik egy belső konfliktus, ami jó, viszont figyelj arra, hogy ezt ne siesd el, hagyd kibontakozni, apró történések érjék el a változásokat, azok ne azért történjenek, mert szeretnéd, hanem okkal, amit a történetben bemutatsz.

Történet:

A kezdés alapján érdekes, kedves történet lehet. Láttam, hogy egy kommentelő hasonlóságot látott A fiúknak, akiket valaha szerettem című történettel, ezt én is látom, viszont ez nem jelent gondot, amíg nem kezdesz jeleneteket tudatosan másolni.
Figyelj arra, hogy (ahogy a karaktereknél említettem) mindennek legyen elég ideje kibontakozni, ne történjenek a dolgok maguktól, hanem legyenek egymásra hatással, a változások, döntések bizonyos apró események hatásaként történjenek.

Összegzés:

Aranyos romantikus sztori, nagyon szuper, kedves, kellemes történet lehet belőle, jó kis romantikus szállal. Ajánlanám, hogy keress egy bétát, aki segít átnézni a szöveget, de emellett te is nézz utána a dolgoknak, hogy minél kevesebbet kelljen utólagosan javítani - főleg a párbeszédek és az idegen nevek ragozását nézd meg, mert ezek összetett szabályok, amik nem ragadnak rá az emberre.

Emellett olvass nagyon sokat, rád fog ragadni sok írástechnikai fogás, bővülni fog a szókincsed is. Hasonlóak a te történetedhez például a LOL könyvek (ebből van harminckettő jelenleg, amikkel sokáig ellehetsz), Leiner Laura könyvei, John Green pár könyve vagy a Vörös Pöttyös könyvek és egyéb kiadók ifjúsági könyvei. Ha még nincs moly.hu-s profilod, nézz körül az oldalon és csinálj olvasólistát, sok kihívás van, így az ifjúsági romantikuson kívül akár megismerhetsz más zsánereket is, a lényeg, hogy élvezd az olvasást. Napi fél óra olvasás is sokat jelenthet, ha belelendülsz, szerintem még többet is fogsz olvasni, ha már nincs alapból így.

Írj rengeteget, és az első az legyen, hogy örömödet leld az írásban, utána legyen csak a fejlődés, hiszen fiatal vagy még, így sok időd van fejlődni, apránként menni fog :) 
Jó szórakozást kívánok a regényed írásához! 

VillámkritikákWhere stories live. Discover now