Astrofobie

48 4 2
                                    

- Strach z bouřky

Astrofobie nebo také brontofobie je úzkostná porucha, projevující se strachem z bouřek, který je neadekvátní skutečné míře nebezpečí. Postižená osoba reaguje na blesk a hrom třasem, pocením, tachykardií  a žaludeční nevolností, snaží se vyhledat co nejchráněnější místo. 

Úzkostné stavy jsou nejhorší o samotě, blízkost známé osoby a konejšivá slova je dokáží podstatně zmírnit. 

Typickým příznakem astrofobie je abnormální zájem postiženého o předpověď počasí a preventivní příprava různých úkrytů. Astrofobik často trpí příznaky paniky, pokud se ocitne při bouřce na místě, které považuje za nedostatečně chráněné; vykazuje tedy také jisté příznaky agorafobie.

Astrofobie se vyskytuje nejčastěji u malých dětí, které se postupem času zpravidla strachu zbaví, pokud nezískají s bouřkou žádnou negativní zkušenost. Trpívají jí také domácí zvířata jako psi a kočky, u nichž se doporučuje podávání uklidňujícího feromonu. 

Vysvětlivky :
Tachykardie (tachyarytmie) je zvýšená tepová frekvence. Jedná se o kompenzační reakci srdce na různé podněty. Jako patologický jev ji hodnotíme, pokud je neúměrná situaci (většinou v klidu). Opakem tachykardie je bradykardie  – snížená tepová frekvence.
Agorafobie patří k úzkostným poruchám. Obecně je chybně považována za strach z otevřených prostranství. V podstatě jde ale spíše o strach z veřejných prostranství, míst, kde by nebyla rychle dostupná pomoc a situací s nimi spojených.

- 201 slov

Nejpodivnější fobieKde žijí příběhy. Začni objevovat