Wygląd publikacji

206 20 3
                                    

Opis gotowy, czas przejść do publikacji prologu lub pierwszego rozdziału. Już tych kilka pierwszych akapitów wiele nam może powiedzieć o całości. Różnica wyświetleń pomiędzy pierwszym a drugim rozdziałem jest często kolosalna (nawet w przypadku poczytnych tytułów). Warto więc szczególnie przyłożyć się do początku.

Czego powinniśmy unikać? Oczywiście ściany tekstu. Rozdział musi być podzielony na akapity, które ułatwią czytanie. Pamiętajmy jednak, że akapitów nie należy urywać w środku dynamicznej sceny pościgu, bo to najzwyczajniej w świecie spowolni akcję.

Druga kwestia – spację stawiamy po znakach interpunkcyjnych. Niby rzecz oczywista, a jednak. Przecinek, średnik, wielokropek, myślnik – spacja po znaku musi się pojawić.

Wyjątkiem jest myślnik, którego używamy między innymi do wprowadzania wtrąceń. W takim przypadku spacja musi się pojawić zarówno przed jak i po tym znaku.

Oto przykład:

Monika – mogąca pochwalić się ogromnym talentem malarskim – nie zdała do następnej klasy.

Taki myślnik (inaczej półpauza) z powodzeniem może posłużyć nam również do wprowadzania kwestii dialogowych (kiedyś w tym celu używano pauz, czyli tych najdłuższych kresek (—), ale dziś w polskich publikacjach stosuje się je rzadko).

Po myślniku wprowadzającym kwestię dialogową również stawiamy spację.

Żeby nie było natomiast za łatwo, jest myślnik, którego nie oddzielamy spacją od członów, które łączy. Chodzi o dywiz (łącznik), czyli ten najkrótszy myślnik (-). Używamy go w takich wyrazach jak czarno-biały, Bielsko-Biała, Pawlikowska-Jasnorzewska.

 Używamy go w takich wyrazach jak czarno-biały, Bielsko-Biała, Pawlikowska-Jasnorzewska

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Q: Wszystko zrozumiałe? Jeśli macie jakieś pytania (np. dlaczego zapisałam słowo czarno-biały z łącznikiem), zostawcie komentarz.

Chciałam zawrzeć tu absolutne podstawy, by nie utrudniać zrozumienia tekstu osobom początkującym.


Jak pisać lepiej? Dla (bardzo) początkującychWhere stories live. Discover now