Dobre samopoczucie

24 1 0
                                    

,,Dobre samopoczucie'' to slogan naszych czasów. Samo pojęcie może się wydawać oczywiste, ale co ono dokładnie oznacza?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, najlepiej zastanowić się, czym dobre samopoczucie różni się od ,,szczęścia''. Na pewno wiesz, jak to jest być szczęśliwym. To pozytywne uczucie, które można porównać do otrzymania wymarzonego prezentu, napisania testu na piątkę, wygrania zawodów czy zasłużenia na pochwałę. To ta przyjemność lekkiego ducha, którą odczuwasz na fantastycznych wakacjach czy kiedy spędzasz miło czas w gronie przyjaciół. Czujemy się szczęśliwi, kiedy dzieje się coś dobrego. Czasami czujemy się tak nawet bez wyraźnej przyczyny. Jedno jest pewne - nie jesteśmy w stanie być jednocześnie szczęśliwi i źli czy smutni. Dlatego jeśli mamy dobry dzień i nagle wydarzy się coś złego, przestajemy mieć dobry dzień. Natychmiast.

Na tym właśnie polega różnica pomiędzy szczęściem a dobrym samopoczuciem - jeśli dobrze się czujesz i nagle wydarzy się coś złego czy smutnego, wciąż możesz dobrze się czuć. A to dlatego, że dobre samopoczucie nie należy do wachlarza emocji; nie jest to uczucie, które przychodzi natychmiast. Dobre samopoczucie odnosi się zarówno do strefy fizycznej, jak i psychicznej. Trzeba je wypracować poprzez utrwalenie zdrowych nawyków (które poznasz w kolejnych rozdziałach). One cię wzmocnią - cieleśnie i duchowo. Nie oznacza to, że nie będziesz mieć już gorszych momentów czy dni - każdy z nas je ma - jednak nawet wtedy nie opuści cię poczucie, że jest okej i że dasz sobie ze wszystkim radę.

Dobre samopoczucie jest mocno powiązane z psychologią pozytywną. Jako dziedzina nauki psychologia do niedawna koncentrowała się głównie na problemach. Aby móc je rozwiązać, psychologowie próbowali rozgryźć, na jakich zasadach funkcjonujemy. Potem jednak pojawiła się psychologia pozytywna. Jej twórcą był Abraham Maslow, jeden z najsławniejszych psychologów na świecie. Ostatnio ten termin zdobył większą popularność za sprawą naukowców takich jak Martim Seligman, który stwierdził, że psychologia może być używana w celu pozytywnego wpływania na jakość naszego życia, ponieważ ogranicza liczbę problemów, z którymi musimy się zmierzyć. 

Jak wygrać życie zdecydowanie zgadza się z tą tezą! Psychologia pozytywna skupia się na powiększaniu naszej wiedzy na temat funkcjonowania człowieka, tak abyśmy mogli mięć większą kontrolę nad własnym życiem.

Oczywiście istnieją sprawy, na które nie mamy żadnego wpływu, a niektórzy ludzie stają przed większymi wyzwaniami niż inni. Jeśli w naszym życiu wydarzy się wiele negatywnych rzeczy, w końcu wyczerpią się rezerwy dobrego samopoczucia. Jednak właśnie dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby je mieć. Na szczęście wcielanie w życie większości porad dotyczących dobrego samopoczucia jest bardzo przyjemne!

Jak wygrać życieWhere stories live. Discover now