1. A párbeszédek helyesírása #írás

135 23 28
                                    

Akkor csapjunk is bele a lecsóba: elsőnek egy írással kapcsolatos tippet hoztam nektek, méghozzá a párbeszédek helyesírására fogok kitérni. Előre leszögezem, hogy nem vagyok se nyelvtanzseni, se valami nagy szakmai guru: amik ebben az írás kategóriában lesznek, azokat csak a saját tapasztalataim és három regény megírása alapján szedtem össze. Ennek ellenére azért remélem, hogy hasznos tippekkel tudok majd nektek szolgálni.

Ami nekem több wattpados műnél feltűnt, hogy a párbeszédek helyesírása gyakran nem az igazi, így ezért is ezzel kezdem, ugyanis ritka kivételeket leszámítva egy regényben vagy akár egy novellában is megkerülhetetlenek a párbeszédek. A nyelvtanilag helytelen párbeszédek pedig az olvasó kedvét is elvehetik, és hiába van egy jó történetünk, ha az érdeklődő két görgetés után bezárja az irományunkat, mert csapnivalóak a párbeszédeink, na meg úgy összességében a helyesírásunk.

Akkor vágjunk is bele:

1. Gondolatjelek

Először is, fontos megkülönböztetni a kötőjelet a gondolatjeltől:

Kötőjel: -

Gondolatjel: –

Párbeszédeknél mindig gondolatjeleket használunk, persze ilyen téren a Wattpad és egyéb körülmények nem mindig könnyítik meg a dolgunkat. Ha Wordben írunk gépen, akkor a Ctrl és a numerikus billentyűzet mínusz lenyomásával tudjuk előhívni a gondolatjelet. Másik módszer, ha két kötőjelet ütünk le, és a végén a csere funkcióval írjuk át ezeket gondolatjelekké, de szerintem ez a verzió a körülményesebb, illetve arra is figyelni kell, hogy a Word ne csináljon a kötőjelekből automatikus felsorolást. Nulladik tippként egyébként azt javaslom, hogy ne közvetlenül a Wattpad felületén, hanem valamilyen szövegszerkesztőben írjunk, mert kellemetlen fejfájásban lehet részünk, ha több órás munkánk veszik kárba a Watty mindenféle bugjai és szeszélyei miatt. Emellett biztonsági mentéseket is gyakran készítsünk, például küldjük el magunknak mindig a friss verziót e-mailben. Ez azért is lehet még előnyös, mert a régi verziókról is készül biztonsági másolat, így ha valamit elszúrunk, akkor úgy is dönthetünk, hogy egy régebbi mentéstől folytatjuk az írásunkat.

Vannak persze olyan helyzetek, amikor körülményes lenne a gondolatjeleket beírogatni, például, ha telefonról vagy tabletről pötyögünk, illetve a Wattpad is szereti becserélgetni a gondolatjeleket kötőjellé csak úgy (ha időzítve publikálunk, akkor előbb időzítsünk és utána másoljuk be a szöveget, mert ha fordítva csináljuk, akkor jön elő ez a bug). Telefonos/tabletes billentyűzetnél is előhívható egyébként a gondolatjel, általában a kötőjel hosszú lenyomásával, csak hát macerás. :D Bizonyos téren ez a gondolatjelezés kicsit szőrszálhasogatás, szóval ha mégis inkább maradnánk a kötőjelnél, mert kényelmesebb, akkor azért ez nem egy eget rengető hiba. Viszont ha kiadóknál házalnánk vagy pályázatokra jelentkeznénk, akkor természetesen kötelező a gondolatjelek használata a párbeszédeknél, feltéve, ha nem akarjuk, hogy a kéziratunk rögtön a lomtárban landoljon.

2. Azok a fránya szóközök

Mondhatni az elég alap, hogy párbeszédeknél a gondolatjelek szóközzel le vannak választva a szavaktól, de főként kezdő íróknál látom, hogy lemaradnak a szóközök (ugyanez a vesszők utáni szóközökre is igaz). Ezt még tetézzük az első pontban említett kötőjelekkel, és már el is értük, hogy az olvasók mennek más történetet keresni. Mutatok is két példát:

a)

-Már itt állok egy ideje-válaszolt Luca,miközben szégyenlősen leszegte a tekintetét,és igazított egyet a szemüvegén.-Teljesen bele voltál merülve a zongorázásba-kuncogott.

Tippek tárházaWhere stories live. Discover now