15. Térképes modellek használata #időjárás

23 5 0
                                    

Ebben a fejezetben azt fogom bemutatni, hogy a 10. részben említett térképes modelleken miket érdemes nézni: tulajdonképpen azokról a paraméterektől lesz szó, amik a közérthető előrejelzésekben is szóba kerülnek. A különbség itt csak annyi lesz, hogy ezeket térképes nézetben láthatjuk az egész országra, Európára vagy akár az egész földbolygóra vetítve.

A 10. részben felsoroltam weboldalakat, amiket érdemes nézni. Persze mindegyik egy kicsit más, és a menürendszerükben időbe telik eligazodni. Én továbbra is a windy.com-ot javaslom elsődlegesen, mert szerintem ez a legáttekinthetőbb és felhasználóbarátabb.

Amit még érdemes megjegyezni, hogy mindegyik térképnél léptetni lehet az időt, hogy melyik időpontra vonatkozó előrejelzést jelenítse meg. Ez némelyik oldalon UTC-ben van megadva, ilyenkor kishazánk térségére rá kell számolni a téli időszámításban +1, a nyáriban +2 órát.

Na de akkor jöjjenek is lényegesebb paraméterek, amiket érdemes nézni, és az átlag felhasználónak is hasznosak.

Műhold- és radarkép

Ez a kettő egy kicsit kakukktojás, ugyanis nem előrejelzéssel kapcsolatos, hanem azt mutatja, ami éppen történik (5-15 perc lemaradással). Előbbin a felhőzetet láthatjuk, utóbbin a csapadékos területeket. Ez a kettő a pillanatnyi döntéseinkben is segíthet, pl. hogy nyáron kipakoljuk-e a grill- és bográcsfelszerelést, vagy inkább ne, mert éppen egy zivatarrendszer tart felénk. Radarképből egyébként még számos másik is van, ami hasznos tud lenni. Az Időképnek pl. van saját radarhálózata, ami nyáron a zivataroknál szokott nagy segítség lenni, emellett pedig a MetNeten is van kiváló felbontású radarkép, ráadásul 3D-s vetülettel is. Ezen felül persze ott van a HungaroMet oldala is, ahol a hivatalos radarkép készül (jelenleg öt csapadékradart üzemeltetnek, ebből a pogányvári ismerős lehet azoknak, akik olvasták A Balatonon is túl című regényemet). Kétféle radarképet is megkülönböztethetünk: az egyik a PseudoCAPPI, ez az alsó 1-2 kilométerre vonatkozik, és pontosabban jelzi a földet is elérő csapadékot, a másik pedig a CMAX, ez a teljes troposzféra vertikumában mutatja a csapadékelemeket, és inkább akkor lehet hasznos, ha éppen kialakulóban van egy zápor vagy zivatar, de a csapadék még nem ér földet.

 Kétféle radarképet is megkülönböztethetünk: az egyik a PseudoCAPPI, ez az alsó 1-2 kilométerre vonatkozik, és pontosabban jelzi a földet is elérő csapadékot, a másik pedig a CMAX, ez a teljes troposzféra vertikumában mutatja a csapadékelemeket, é...

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.
Tippek tárházaWhere stories live. Discover now