9. Regény javítása, ahogyan én csinálom #írás

61 13 18
                                    

Ebben a részben azt a 8+1 lépést fogom nektek bemutatni, ahogyan én szoktam javítani a regényeimet (illetve pontosabban eddig csak A Balatonon is túlt, előtte nem voltam ennyire alapos), mielőtt feltölteném bárhová is. Ez már lehet, egyeseknek túlzás lesz, aki viszont hozzám hasonlóan maximalista, azoknak szerintem hasznos lehet ez a módszer. :D Na de vágjunk is bele:

0. Írás

Van egy nulladik lépés is: amikor csak írok, akkor nem állok meg javítgatni, csak hagyom, hogy vigyen előre a lendület, a flow, és ami eszembe jut, azt írom is rögtön, beleélve magamat a szereplő vagy szereplők helyzetébe.

1. Javítás gépen

Az első javítás számítógépen történik. Lassan és aprólékosan haladok előre, mondatról mondatra. A first draft az nálam tényleg first draft szokott lenni, tele elütéssel meg mindenféle hibával, gyakorlatilag nincsen olyan mondat, amit nem szoktam ebben a fázisban átírni vagy javítani. Mondhatni, ez a rész még elég nyűgös. Ezzel a javítási ciklussal néhány jelenettel lemaradva szoktam haladni, mint ahogy az írással állok.

2. Még egy javítás gépen

Jön egy újabb gépes átolvasás, ami ilyenkor már azért valamivel gördülékenyebb, és nem kell annyiszor megállnom javítani. Erre már csak akkor szoktam sort keríteni, amikor az egész regényt készre írtam, és előtte természetesen végigment az első javítási ciklus is.

3. Telefonos átolvasás

A következő lépés az szokott lenni, hogy általában este elalvás előtt telefonon kezdek el olvasni úgy, mintha csak egy könyvet (vagy e-bookot) vennék a kezembe, hogy kikapcsolódjak (hosszú vonatútnál vagy egyéb tétlen helyzetben is lehet ezt a fázist csinálni). A hibákat pedig nem rögtön javítom, hanem kiírom telefonos jegyzetbe, és aztán másnap pontszerűen megyek végig a Word keresőjével, és javítom, amit szükséges. Ilyenkor még meglepően sok hibát szoktam találni, gyakran meg kell álljak jegyzeteket írni.

4. Még egy telefonos átolvasás

Ugyanaz, mint az előző, de itt már szerencsére nem kell sokszor megálljak, így gördülékenyebben tudok olvasni, jobban kijönnek a nagyobb léptékű hibák, logikai bukfencek, ismétlődő szófordulatok és hasonlóak. Talán ez az a fázis, amikor már azt tudom magamnak mondani, hogy élvezhető a történet olvasása.

5. Típushibák és szóismétlések javítása

Jön egy eléggé macerás rész, amikor végigmegyek a Word keresőjével a típushibás és szóismétléses listámon. Ennek az első felét már összeszedtem itt korábban a 3. és 6. részekben, a másik fele meg majd később a 13. és 14. részekben fog terítékre kerülni. Ez eléggé monoton és fárasztó tud lenni, viszont mindenképpen érdemes végigcsinálni.

6. Egyéb szóismétlések

A duplicateword.com oldal következik, ahol az egyéb szóismétléseket szoktam még kiszűrni, bár itt nem állok meg minden szónál, amit kidob, főleg azoknál nem, amik a listámban szerepelnek (az öt betűnél rövidebbeket például nem is szoktam kilistázni). Ezt és az utána következő javítási ciklusokat már csak akkor csinálom, amikor elkezdtem a publikálást, legalábbis innentől volt az, hogy heti rendszerességgel tudtam haladni a maradék javítással, fejezetről fejezetre. (A következő pepecselősebb fázist amúgy is húzós lenne egyben megcsinálni az egész regényre.)

7. Szerkesztgetés

Itt a hajrában marad mindenféle finomítás, ezek pedig:

– Megnézem, hogy nincs-e kilépés a nézőpontból (A Balatonon is túlt fókuszált mindentudó E/3-ban írtam, egy E/1 regény esetében erre jó esetben nincs is szükség).

– Bekezdések tördelése: ha van, ami rövid és összevonható egy másikkal logikailag, akkor összevonom, a túl hosszú, főleg 200 szónál is hosszabb bekezdéseket pedig ha tudom és adja magát, akkor szét szoktam szedni két kisebb bekezdésre.

– Én hajlamos vagyok sok felkiáltójelet használni, így ezeken még végigmegyek a Word keresőjével, és ahol nem indokolt, onnan kiszedegetem, ritkítom. Másik ilyen a nem soreleji gondolatjelek, amiknek a környezetében néha maradnak kisebb hibák (amiket az 1. részben említettem a párbeszédek helyesírásánál nagy/kisbetű és központozás), ezeken is végigmegyek, és ahol hibát látok, azt javítom.

– Alanyok egyeztetése: nekem szokásom, hogy végignézem, hova írtam ki alanyokat. (Ez elsődlegesen E/3-ra vonatkozik, mert amit most írok regényt E/1-ben, ott valószínűleg valamivel másabb módszert fogok alkalmazni.) Én minden bekezdés elejére ki szoktam írni egyszer az alanyt (akinek a nézőpontja), illetve a párbeszédeknél is mindig kiírom az első elbeszélői részhez, leszámítva, amikor kettősponttal vezetem fel a párbeszédet. Ezeken végigmegyek nagyjából úgy, hogy felváltva legyen név/nem, de persze csak lazán, inkább ahogy a szöveg kívánja. Azonos nemű szereplők párbeszédénél ez nehezebb, ott gyakrabban csak nevet tudok írni, vagy esetleg valamilyen jellemzőt (pl. szőke hajú nő), ezeket viszont legfeljebb csak egy-egy alkalommal használom, mert gyakran előfordulva mesterkéltnek tud hatni. Az alanyokat be is szoktam színezni, hogy jobban lássam, ki mikor szólal meg, és így variálni is könnyebb utána.

– Végül, még egyszer alaposabban át szoktam olvasni a jelenetek/fejezetek kezdő és záró bekezdéseit, amik nagyobb jelentőséggel bírnak olyan téren, hogy ütősnek vagy szépen megfogalmazottnak kell lenniük. Ugyanez igaz az erotikus vagy egyéb tetőpontos jelenetekre is, ezek szerintem megérdemlik a külön odafigyelést.

8. Utolsó simítások gépen

Itt már tényleg majdnem minden készen van, de a feltöltés előtt még utoljára átolvasom az adott fejezetet, és amiket apróságokat találok, azokat javítgatom, csinosítgatom. Amikor ez megvan, utána mondhatom azt, hogy készen áll a fejezet a publikálásra.

+1. Amit még jeleznek hibát

Természetesen néhány hiba még így is van, hogy becsúszik, amit az olvasók vagy a merengős adminok szoktak jelezni, ezeket értelemszerűen már csak a publikálás után tudom javítani. Rosszabb esetben olyan is előfordulhat, hogy egy kisebb logikai bukfenc marad benne a regényben, ami utólag tűnik fel nekem vagy olvasó jelzi, ezt is már csak a feltöltés után tudom javítani, ha kell, egy-két rövid kiegészítő (fél)mondattal.

–––

Ennyi lett volna a javítási módszerem. Ha ezt így egyben nem is tervezitek átvenni, de mazsolázhattok belőle, illetve magatok is kikísérletezhetitek, hogy mi az, ami beválik, és mi az, ami nem. :) Ha van saját módszeretek, írjátok meg bátran kommentben! :)

A következő részben egy időjárásos rész fog jönni, amiben néhány térképes modellt és oldalt fogok nektek bemutatni, amiket gyakorlatilag a meteorológusok is használnak az előrejelzések készítéséhez. Ha értesítést is szeretnétek kapni, helyezzétek a kötetet a könyvtáratokba. 📖

Legyen szép napotok! :)

Tippek tárházaUnde poveștirile trăiesc. Descoperă acum