5. Honnan (ne) tájékozódjunk a várható időjárásról #időjárás

52 8 10
                                    

Mint ahogy az előszóban is már írtam, az írás mellett a meteorológia és az időjárási jelenségek megfigyelése a másik nagy szenvedélyem (akik már olvasták az irományaimat, azok erre hamar rájöhettek :D ). Adott volt tehát az ötlet, hogy közérthető formában összeszedjek néhány dolgot az előrejelzésekkel kapcsolatban, ami hasznos lehet nektek. Nekem mindig nagy álmom volt, hogy meteorológus legyek, sajnos ez már valószínűleg nem fog teljesülni (nem bírnék ki öt évet egyetemen kemény matekkal és fizikával, na meg utána valószínűleg csak az állami szférában tudnék elhelyezkedni...), ennek ellenére azért amatőr szinten tudok egy s más dolgot, amit megosztanék veletek.

Első körben inkább azzal kezdeném, hogy honnan NE tájékozódjunk a várható időjárásról, és mi az, amivel nem szabad foglalkozni:

1. 10 napon túli előrejelzések

A jelenlegi tudományos módszerekkel 7-10 napnál messzebbi időszakra nem lehet hatékonyan előre jelezni az időjárást. Ennek ellenére rengeteg olyan oldalt találhatunk a neten, ahol 30-90 napra, vagy akár több hónapra, évre is azt ígérik nekünk, hogy megmondják, milyen lesz az idő. Na, ilyen nincsen. Azért azt te sem akarod elhinni, hogy amit pontosan 28 napra előre jeleznek előre esőt, 2 mm csapadékkal, 5 fokos minimum és 18 fokos maximum értékkel, hogy az be is fog jönni ilyen formában. :D Szóval minden, ami 10 napon túl van, azt felejtsétek el.

2. Áltudományos baromságok

Az egyes pontban említett hosszú távú „előrejelzéseket" sokszor tetézik áltudományos marhaságokkal, miszerint a csillagok állása, a hold tömegvonzása, az aszcendensek, meg mindenféle bullshit hatással van az időjárásunkra, és persze azt állítják, hogy ezáltal egy hónapra vagy évre előre is meg lehet mondani, milyen lesz az idő. Gondolom, ezt sem kell sokáig ragoznom, hogy ilyen sincsen, de mégis muszáj említést tegyek ezekről, ugyanis főként a Facebookon minden is terjed, és sokan simán készpénznek is veszik ezeket (meg hát különben is, a föld lapos, lol :D ).

3. A telefonos és mindenféle számítógépes automata előrejelzések

Ahogy a telefonunk alapértelmezett alkalmazásában, úgy az interneten is számos weboldalon találhatunk mindenféle világraszóló előrejelzéseket, ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy ezek egy adott meteorológiai modell nyers kimenetét jelenítik meg, mindenféle emberi kontroll nélkül. Márpedig amit egy adott modell egy adott rácspontra számol, az nem jelenti azt, hogy az pontosan úgy is lesz. A modellek főleg a konvektív (záporos jellegű) csapadékot és a ködöt fogják meg a legnehezebben, így könnyen előfordulhat, hogy az automata előrejelzés által jelzett 20 mm csapadékból semmi sem fog leesni, illetve a prognosztizált téli napsütés helyett nyakig ülünk a ködben. Mi több, könnyen lehet, hogy egy településsel odébb még be is jönnek ezek az előrejelzések. Szóval lényeg, ami lényeg, az egy rácspontra vonatkozó nyers modellkimenetek által generált előrejelzéseket is felejtsük el.

4. Hírportálok, bulvár

Hírportálok böngészését alapból sem javaslom, ha szeretnénk megőrizni a szellemi egészségünket, de ami biztos, hogy innen se tájékozódjunk az időjárásról. Az, hogy az időjósok néhány gyenge tavaszi jégdarazáport várnak, az nem egyenlő azzal, hogy „Brutális jégeső veri el az országot". Ahogy egy gyenge melegfrontból lehulló lepelnyi hó sem egyenlő azzal, hogy „Hóba fullad egész Magyarország". Szóval, a bulvárt mindenképpen kerüljük el.

Na de akkor honnan is tájékozódjunk a várható időjárásról? Nagyjából két lehetőségünk van:

1. Meteorológiai portálok

Természetesen honnan máshonnan, mondhatnánk, ugyanakkor azért a különböző oldalak között is elég nagy tud lenni a szórás: valahol régi, elavult modellből készítik az előrejelzéseket, másutt elmegy az oldal a bulvár irányába, vagy éppen boldog boldogtalan is észlelhet mindent (pl. az időképes észlelők nagy része nem tudja megkülönböztetni az esőt a záporesőtől, a 6-7 okta, vagyis az ég hat-hét nyolcadát fedő fátyolfelhőzetre pedig simán beészlelik, hogy „derült" :) ). Leszűkítve a kört, én két portált tudok ajánlani. Az egyik az OMSZ (2024 óta ejtsd: HungaroMet :D ) oldala, ahol a hivatalos előrejelzések is készülnek. Tegyük hozzá, hogy itt is többnyire csak egy modellt vesznek figyelembe, ami ugyan a legjobbnak számít, de ez a felületesség azért már párszor bevitte az erdőbe a szolgálatot. A HungaroMetnek van egy YouTube csatornája is, ahol minden nap készítenek néhány perces videós előrejelzéseket, a tévés műfajjal ellenben ugyanakkor itt a közérthetőség mellett a szakmaiságból sincsen hiány, szóval ezt mindenkinek tudom ajánlani. A másik weboldal, amit javasolni tudok, az a MetNet, ahol szintén szakmaibb előrejelzések készülnek, emellett az oldalnak van egy fóruma is, ahol a magamfajta amatőrök mellett okleveles meteorológusok is jelen vannak, akik latolgatják a várható időjárást.

2. Térképes modell előrejelzések és diagramok

És el is érkeztünk a csattanóhoz: amiket a neten bárhol látunk piktogramos előjelzéseket, azok gyakorlatilag azokból a modellkimenetekből készülnek, amiket akár mi is megtalálhatunk az internet bugyraiban. És hát mennyivel jobb rálátást szerezhetünk a várható időjárásra, ha megpróbáljuk használni, értelmezni ezeket a térképes előrejelzéseket: így nem kell semmilyen portálra vagy megmondóemberre támaszkodnunk, hiszen mi magunk is ki tudjuk elemezni a helyzetet. Elsőre ez így persze biztosan bonyolultnak hangzik, de a következő időjárásos részben be foglak avatni titeket a modell-előrejelzések rejtelmeibe, méghozzá közérthető módon. De erről majd később, ugyanis a következő részben ismét egy írással kapcsolatos tippet fogok nektek hozni, ezúttal a főbb központozási hibákkal kapcsolatban. Ha értesítést is szeretnétek kapni, helyezzétek a kötetet a könyvtáratokba. 📖

Ti honnan szoktatok tájékozódni a várható időjárásról? Írjátok meg kommentben! :)

Legyen szép napotok! :)

Tippek tárházaWhere stories live. Discover now