Józef Stalin

146 3 4
                                    

Podstawowe Dane:
Imię: Josif Wissarjonowicz
Nazwisko:  Dżugaszwili
Data Urodzenia: 6 / 18 Grudnia 1878
Miejsce Urodzenia: Gori, Gruzja
Data Śmierci: 5 marca 1953
Miejsce Śmierci: Kuncewo, Moskwa, Rosja
Okres rządów: 1922 - 1953
Kraj:  ZSRR
Charakter dyktatury: komunistyczny totalitaryzm


Przed dojściem do władzy:
Stalin przyszedł na świat w gruzińskim mieście Gori jako Josif Wissarjonowicz Dżugaszwili. Był synem Wissarjona Dżugaszwili i Katarzyny Geładze. W 1888 zaczą naukę w lokalnej szkole. Następnie od 1894 pobierał nauki w seminarium w Tibilisi. Został wydalony w 1899. Możliwym powodem mogły być pierwsze kontakty z ideologią marksistowską. Pojawiły się też tezy, że szkołę ukończył, a informację o wydaleniu dopisała propaganda komunistyczna.
Zainteresowanie socjalizmem pogłębiało się, a sam Stalin zaczą działać politycznie w ramach Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. W 1901 - 1902 roku zostą członkiem komitetu partyjnego w Tibilisi, a następnie następnie rozpoczą działalnośc w frakcji bolszewickiej. Wziął udział w rewolucji z 1905 roku.
Następnie oprócz działalności partyjnej zajął sie także byciem przestępcą. Był mocno zaangażowany w rabowanie banków i pociągów na Zakaukaziu. Pieniądze były wykorzystywane dla dalszego działania partii. Stalina wielokrotnie aresztowano. Zmuszony był ukrywać się przed władzami carskimi. W 1912 wszedł w sklad konitetu centralnego partii i wtedy też przyją swoje lepiej znane nazwisko, czyli Stalin. Pisał także dla gazety "Prawda". Umiejętności pisarskie wykazywał już od dzieciństwa, a nawet był autorem wierszy.

(Pomyśleć, że świat byłby dużo lepszy, gdyby Hitler został malarzem, a Stalin poetą)

W 1913 znowu został aresztowany i zesłany na Sybir, po czym znowu uciekł z zesłania. W 1917 roku po tym, jak Rosja przegrała I Wojnę Światową z Niemcami postanowiła dodatkowo, że się sama siebie dobije rewolucją komunistyczną, w której udział u boku Lenina wziął Stalin i która zakończyła się utworzeniem ZSRR, z początku pod nazwą Rosja Radziecka.
Po rewolucji Stalin został jednym z głownych członków partii, a także jednym z 7 kandydatów do zostania następcą Lenina. Byl jednak wraz z Trockim na końcu listy, ponieważ Trocki zdaniem Lenina nie przejawiał cech bolszewika, natomiast Stalin był zbyt brutalny. Po śmierci Lenina następcą pierwszego dyktatora ZSRR miał ostatecznie zostać Trocki, jednak Stalin sfałszował datę pogrzebu Lenina, która przyszła do Trockiego i wten sposób nowym przywódcą Sojuza został Stalin.

Rządy:
Stalin szybko przystąpił do krwawej likwidacji opozycji. W 1927 roku wywalił z partii Lwa Trockiego. Następnie Trocki został kolejno aresztowany (1928), wydalony z ZSRR (1929) i wreszcie pozbawiony obywatelstwa (1932). Po ośmiu latach poza ZSRR Stalin znowu się do niego przypierzył. Kazał go zamordować. Gruzin szybko pozbył się starej ekipy, a następnie zaczą kompletować nową ekipę z ludzi bezwzględnie oddanych jego woli. W 1928 roku Stalin rozpoczął realizację pierwszego planu pięcioletniego, którego celem było uprzemysłowienie kraju. Kolektywizacja rolnictwa i rozwój przemysłu ciężkiego nie przyniosły poprawy obywatelom ZSRR. Ponadto przyczyniły się do krwawo stłumionych zamieszek. Polityka rolna Stalina doprowadziła w końcu do wielkiego głodu na Ukrainie, w wyniku którego życie straciły miliony osób. Do tego w 1929 rozpoczęła się ostra kampabia anty-religijna. Księża byli masowo mordowani przez reżim Stalina. W 1934 roku Stalin kazał sie rozprawić z kolejnym niewygodnym człowiekiem z partii, którym był Siergiej Kirow. Śmierć Kirowa była jednak tylko przygrywką do wielkiej czystki w partii i wojsku z lat 1934 - 1938. Ofiarą czystki padł m.in. Konstanty Rokossowski, czyli jeden z najwybitniejszych polskich wojskowych w dziejach, a także jeden z liderów rewolucji komunistycznej Michaił Tuchaczewski, z czego ten drugi został zamordowany po ustawionym procesie. Ogólnie czystką objęto milion członków partii i 50 tysięcy wojskowych.
Za rządów Stalina zaczęto masowo wywozić ludzi do gułagów w najdalszych zakątkach Syberii. Zesłani ludzie bardzo często nigdy nie wracali. Utworzona została policja polityczna "Czaka", czyli ruski odpowiednik Gestapo. Rozkazy śmierci podpisywane przez Stalina były wtedy na porządku dziennym.
W ZSRR zaczą się rownież krystalizowac kult jednostki. Pisano wiersze wychwalające Stalina, a także stawiano mu pomniki.

W związku z ambicjami Gruzina zaczęto wprowadzać kolejne plany 4- i 5-letnie. Zgodnie z założeniami komunizmu wprowadzono nacjonalizację dóbr, a także wprowadzono współzawodnictwo, czyli wyścigi w pracy. Ludność ZSRR była wyzyskiwana, co skończyło się na wzmocnieniu sowieckiej gospodarki, ale także na setkach tysięcy, jeśli nie na milionach śmierci z przepracowania.
W 1939 Stalin wysłał na daleki wschód marszałka Żukowa, który rozprawił sie z Japończykami pod Chałchin-goł w Mongolii. Jeszcze tego samego roku Stalin podpisał z Hitlerem pakt Ribentropp-Mołotow określony w jednym z polskich seriali jako pakt Ribentrup-Matołow. W wynimu paktu ZSRR wszedł do Polski 17 września 1939 roku, a w 1940 wymordował polskich oficerów pod Katyniem. Jeszcze w 1939 Stalin wysłał swoich żołnierzy na Finlandię, jednak Finowie zmiażdżyli Rosjan wtrakcie wojny zimowej, a po inwazji Niemców na ZSRR w czerwcu 1941 roku Finlandia stanęła po stronie Hitlera. Z początku Niemcy odnosili sukcesy, jednak w wyniku rozkazu "ani kroku wstecz" wydanego przez marszałka Żukowa inicjatywę zaczął przejmować ZSRR. Podczas wojny doszło rownież do zabawno-koszmarnej sytuacji, ponieważ rodziny Rosjan, którzy dali się złapać Niemcom zamiast popełnić samobójstwa mialy być rozstrzelane. Zabawne w tym było, że do niewoli trafił jeden z krewnych Stalina, a więc pod murem powinien stanąć sam dyktator ZSRR.
Po bitwie pod Kurskiem Rosjanie całkowicie przejęli inicjatywę i zaczęli spychać Niemców coraz bardziej na zachód aż po Berlin. Podczas powstania warszawskiego Konstanty Rokossowski, który pochodził z Warszawy chciał wkroczyć ze swoimi żołnierzami do miasta i wybić Niemców, jednak Stalin mu zabronił. Rokossowski patrzył, jak Niemcy burzą jego rodzinne miasto i prawdopodobnie zaczą nienawidzić Stalina jeszcze bardziej po tym rozkazie. W kwietniu 1945 Rosjanie doszli do Berlina i zmusili Niemców do kapitulacji, a Hitlera do popełnienia samobójstwa. Następnie w sierpniu tego roku ZSRR zaatakował Mandżurię i północ Korei dokładając swoją bardzo ogromną cegiełkę do zniszczenia imperium japońskiego. Gdyby nie radziecka kampania w Mandżurii to z całą pewnością bomby atomowe nie wystarczyłyby, żeby pokonać Japonię. Dzięki Stalinowi Japonia nie dość, że nie mogła już dokonać bezsprzecznie największej zbrodnii w dziejach ludzkości ze względu na utratę Mandżurii, a więc i bomby biologicznej to jeszcze musiała jak najszybciej skapitulować przed Amerykanami aby chronić ukochanego przez Japończyków cesarza przed komunistami.

Po wojnie Stalin popadł w jeszcze większą paranoję i zaczą na siłę szukać kolenych zdrajców. Do tego nieoficjalnie pomógł Kimowi w wojnie koreańskiej. Zmarł w marcu 1953 roku na wylew krwi w mózgu, choć pojawiają się teorie, że mógł zostać zamordowany, być może nawet na zlecenie Tity, z którym Stalin popadł w konflikt. W Polsce ludzie zaczęli opowiadać żarty typu "na co zmarł Stalin - na szczęście".
Tymczasem w ZSRR władzę po Stalinie zaczął przejmować Ławrentij Beria, który wcześniej udając wiernego sługę Stalina po jego śmierci zaczął klnąć na Stalina i liberalizować ZSRR. W wyniku spisku przeciwko niemu następcą Stalina został Chruszczow podobnie, jak wcześniej Stalin w wyniku spisku przejął władzę po Leninie, mimo że prawowitym następcą był Trocki.

Reżim Stalina odpowiada za śmierć od 20 do 45 milionów ludzi, choć pojawiają się rownież szacunki wyjęte kompletnie z dupy, jak np. 100 milionów ofiar. Choć może to się wydawać absurdalne to nawet najwyższa liczba ofiar przypisywana Stalinowi jest niczym w porównaniu z tym, ilu ludzi Stalin uratował przed mordami Hitlera oraz globalną epidemią dżumy, do której wywołania wyraźnie dążyła Japonia za rządów Hidekiego Tojo jako premiera oraz już po jego abdykacji. Fakt ten jednak nie zmienia faktu, że Stalin był jednym z 4 XX-wiecznych jeźdźców apokalipsy (obok Hitlera, Tojo i Mao Zedonga).

Więcej informacji będzie dodawane na bieżąco

Dyktatorzy - od starożytności po współczesnośćWhere stories live. Discover now