Šarlátové písmeno

17 2 0
                                    

Autor: Nathaniel Hawthorne

Názov: Šarlátové písmeno (The Scarlet Letter)

Anotácia:
Mladá žena, jej zbabelý milenec a starnúci pomstychtivý manžel – to sú hlavné postavy tejto drámy o konflikte medzi láskou a konvenciami v puritánskej Amerike.

Iné: Príbeh založený na príhode, čo sa stala autorovi: keď pracoval na colnici, narazil na šarlátové písmeno A a nejaké dokumenty, ktoré obsahovali kľúčové prvky príbehu obdivuhodnej ženy Hester Prynnovej a autor sa rozhodol ho prerozprávať ako príbeh Šarlátové písmeno

Je to vlastne príbeh podľa skutočnej udalosti.

čas a miesto: koniec 17. storočia, vtedy ešte len osada Boston, Massachusetts, Amerika

Postavy:
Hester Prynnová – v očiach ľudí hriešnica, všetci sa jej vyhýbajú. Vyspala sa s iným a mala s ním aj dieťa. Na šatách musí ako trest nosiť šarlátové písmeno A, ktoré symbolizuje jej hriech (A=adultery=cudzoložstvo). Je veľmi dobrá vo vyšívaní. Sama sa rozhodne znášať potupu jej hriechu v tichosti, v pokore, lebo je to veľmi zbožná žena, ktorá proste len raz zišla z cesty. Je veľmi dobrá a ani nie tak odvážna ako vytrvalá, za svojich milých však vie zabojovať a postaviť sa neprajníkom.

Perla – dieťa Hester, nemanželské, spolu s matkou vyhnané na okraj spoločnosti. Odlúčenie od iných ľudí neberie tragicky, jej správanie je divoké, nestále – raz sa divoko smeje, raz je príšerne nahnevaná ako zviera, syčí a vrčí. Hester pripisuje v duchu tieto vlastnosti tomu, že je to dieťa počaté v hriechu. Avšak Perla je vlastne len veľmi tvrdohlavá, svojská, riadi sa vlastnými predstavami a zákonmi, mamu veľmi nepočúva, no tá ju aj tak nadovšetko miluje.

Roger Chillingworth – manžel Hester, no nechce, aby sa o tom vedelo. Je lekárom, učencom. Má telesné postihnutie – jedno rameno má vyššie ako druhé. Pôsobí kruto, sebecky, snaží sa vypátrať, kto je otcom Perly, aby tak mohol uskutočniť svoju vlastnú pomstu. Ako postava je celkom zaujímavý vo svojej rozvážnosti a tajomnému umeniu vedieť, čo ľudia nosia v srdci – vie vycítiť ich obavy, ich myšlienky a tajomstvá.

Arthur Dimmesdale – duchovný v osade, veľakrát sa za Hester prihovára, aby jej pomohol pred neprajnými vyššími úradmi, ako napr. keď jej chcú vziať Perlu a dať ju vychovať lepšej rodine, tak ju obháji a Hester si môže Perlu ponechať. Jeho telo je veľmi slabé, a tak sa Roger Chillingworth stáva jeho doktorom a najlepším priateľom. Títo dvaja si veľmi dobre rozumejú, no skutočnosť je taká, že sú to dve úplne protikladné osobnosti. Arthur je dobrá strana mince, Roger tá zlá – anjel a diabol, služobník Boží a Satan.

Citáty:
Zdalo sa, že nakoniec takú ťarchu neunesie. Bola impulzívna a vášnivá a vedela sa obrniť pred žihadlami a jedovatými hryzancami verejného odsudku, ktoré nadobúdali najrozmanitejšie podoby. Lenže tentoraz bola situácia iná, hrozivejšia, dav mlčal a správal sa vážne, takže radšej by bola videla, keby tie prísne tváre skrivil úškľabok plný pohŕdania, hoci by bol namierený proti nej.

Pretože ste sa teraz ocitli v kraji, kde každá neprávosť napokon vyjde najavo a kde ju spravodlivo potrestajú, pred očami vládcov aj ľudu; tak sa veru deje v našom Bohom požehnanom Novom Anglicku.

Po trhovisku sa šepkalo, že šarlátové písmeno jej jasným svetlom osvecovalo cestu po temných chodbičkách väzenia.

Striasalo ju pri takých myšlienkach, ale nemohla si pomôcť, verila, že to znamenie jej poskytuje moc odhaľovať skryté hriechy iných ľudí.

Zajtrajšok celkom isto prinesie so sebou ďalšie, celkom iné skúšky, a tak to bude zajtra aj pozajtra; každý prinesie vlastné problémy, a predsa budú také isté, aké sa jej dnes znášajú tak ťažko.


Zhrnutie:

Nič pre mňa, ako beriem, že je tam silná ženská osobnosť a ešte pár zaujímavých detailov, pár myšlienok, čo za to stoja, no inak ako nič.

Rozmýšľala som, čím to je... A bude to tým, že ten príbeh je tragický a depresívny od začiatku do konca. Nie je v ňom kúska radosti, záchvev nádeje, nejaké riešenie... proste nič pozitívne. A úprimne ma to desí, lebo ak je toto podľa skutočnej udalosti, tak to znamená, že niekto mal taký život, ale dá sa taký život vôbec žiť? A bolo to len dobou, v ktorej sa to odohráva?

Ako nevravím, príbeh si určite zasluhuje pozornosť, ale na mňa je to priveľa.

K obľube z mojej strany neprispievajú ani autorove prihovárania (to nemám rada), miestami neskutočne súvislý text, žiadne odstavce, a keď som sa nad tým pozastavila, tak som zistila, že ani odstavce tam byť nemôžu, lebo celý ten súvislý text je jedna veta! Jedna veta, ako nesrandujem, tam je jedna veta na pol strany (aspoň čo som si všimla takú, bohvie koľko ich je na dve strany).

A neviem ako vy, ale ja absolútne nemusím diskusie o Bohu, o tom, čo je zlo, čo dobro, ako zasahuje Satan... takéto teologizovanie bolo asi normálne, veď predsa len puritánska Amerika, ale... Eh, škoda rečí. Ak vás takéto transcendentálne zaujíma a chcete vedieť, ako asi rozmýšľali ľudia v stredoveku o čarodejniciach a posluhovačoch diabla, nech sa páči.



obrázok v médiách je z www.martinus.sk

Knihy z diamantových papierovWhere stories live. Discover now