Zakazany owoc

75 11 0
                                    

Jabłka to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych, uwielbianych przez niemal wszystkich owoców

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Jabłka to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych, uwielbianych przez niemal wszystkich owoców. Możemy je jeść na wiele sposobów. Występują w słodyczach, potrawach, napojach – najczęściej jednak spożywamy je na surowo.

W Polsce ze wszystkich owoców to właśnie one produkowane są w największej ilości. Zaraz po Hiszpanii i Włoszech jesteśmy europejskim państwem, w którym hoduje się ich najwięcej. Nasze sady zajmują około sto sześćdziesiąt siedem tysięcy hektarów. Do tego w Polsce powierzchnia sadów między 2012 a 2017 rokiem wzrosła aż o jedenaście procent. Smak dojrzałych owoców jabłoni domowej jest słodko-kwaśny. Stopień tego, jak bardzo słodkie lub kwaśne będzie jabłko zależy głównie od odmiany jabłoni, z której pochodzi, a jest ich naprawdę wiele. Między innymi antonówka, odmiana pochodząca z Rosji o kwaskowatych owocach, Gala pochodząca z Nowej Zelandii, Granny Smith, wyhodowana w Australii w tysiąc osiemset sześćdziesiątym ósmym czy papierówka, odmiana uprawna z rejonów nadbałtyckich.

Surowe, nieuszkodzone jabłka mają wiele wartości odżywczych — witaminę C, większość innych witamin oraz minerałów. Niestety, podczas obróbki cieplnej przeważająca część witamin wodorozpuszczalnych ulega rozkładowi. Poza tym świeże jabłka są źródłem węglowodanów — w tym błonnika. Jak wiele innych owoców, mają niską wartość w indeksie glikemicznym, co jednak nie dotyczy soku jabłkowego, ponieważ po oddzieleniu błonnika wartość substancji ulega sporemu podwyższeniu.

Teraz o zastosowaniu kulinarnym jabłek. Możemy je kroić, siekać, mielić, ucierać, piec, suszyć, wyciskać sok i obrabiać na jeszcze inne sposoby. Wykorzystujemy je w różnej formie, od dodatków w potrawach mięsnych, przez konfitury, aż po sałatki owocowe. Mamy lody jabłkowe, cukierki jabłkowe, kompoty jabłkowe. Są składnikami wielu deserów, takich jak szarlotki, jabłeczniki, tarty jabłkowe czy galaretki.

Jabłka mają duże znaczenie w europejskiej kulturze. Są symbolem życia, zdrowia, miłości, urodzaju, płodności, dostatku, nieśmiertelności i długowieczności. Dlatego też niegdyś były darowane w obrzędach weselnych. Mają też dużą rolę w mitologii greckiej i rzymskiej — według tej pierwszej Jabłoń miała stworzyć Gaja. Dawała ona złote owoce nieśmiertelności. Rosła w ogrodzie strzeżonym przez trzy Hesperydy i stugłowego smoka Ladona. Z kolei Eris używa tego owocu jako Jabłka Niezgody. Jest ono też symbolem Hery, bogini małżeństw oraz Afrodyty, bogini miłości.

Za to Rzymianie uznawali jabłko za symbol zaświatów i wiecznego życia, a tym samym końca życia doczesnego. Stąd też zwrot "ab ovo usque ad mala" — od jaja (początku życia) do jabłka (jego końca).

Według Celtów świat pozagrobowy nazywał się Avalon, czyli "Wyspa Jabłek", do której zmarli płynęli łodzią na zachód. W mitach celtyckich owoce te niejednokrotnie ratowały życie bohaterom.

W mitologii nordyckiej złote jabłka były spożywane przez bogów w Asgardzie. Zapewniały im wieczną młodość.

Jabłka występują również w kulturze popularnej — spotykamy je w Królewnie Śnieżce, legendzie o tym, w jaki sposób Izaak Newton odkrył prawo ciążenia, a także wielu przysłowiach i zwrotach (,,niedaleko pada jabłko od jabłoni", ,,stłuc kogoś na kwaśne jabłko", ,,an apple a day keeps the doctor away"). Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że natykamy się na nie niemal wszędzie.

Antoinette

źródła: www.wikipedia.org, www.portalspozywcy.pl

PISARZ: wakacje 2019Where stories live. Discover now