głos bóstwa, czyli parę słów o seiyuu

134 21 20
                                    

Czy kiedykolwiek zastanawiało Was, jak praca nad anime wygląda za kulisami? W jaki sposób zostały nagrane te wszystkie dźwięki, jaki trening musiały przejść osoby odpowiedzialne za głosy poszczególnych bohaterów?

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Czy kiedykolwiek zastanawiało Was, jak praca nad anime wygląda za kulisami? W jaki sposób zostały nagrane te wszystkie dźwięki, jaki trening musiały przejść osoby odpowiedzialne za głosy poszczególnych bohaterów?

Jeśli poszliście o krok dalej i sprawdziliście kto dubbinguje Waszą ulubioną postać, prawdopodobnie z trwogą w sercu zdaliście sobie sprawę, że dany aktor głosowy grał również wielu innych bohaterów, jednak z zupełnie różnym charakterem! Czy wówczas w Waszej głowie zrodziło się pytanie: „jak to możliwe, że jedna osoba brzmi tak, jak kilka zupełnie innych"? Widzicie, w mojej na przykład tak. Właśnie w ten sposób zainteresowałam się przemysłem seiyuu.

Dlaczego sztuka aktorstwa głosowego w Japonii rozwinięta jest bardziej niż kinowy dorobek? Czym w zasadzie zajmuje się ten cały seiyuu? W jaki sposób dochodzi do takiej perfekcji w rozporządzaniu strunami głosowymi? Te pytania i im podobne prawdopodobnie właśnie teraz przewijają się w Waszych głowach – tymczasem ja już śpieszę z odpowiedziami!

|| CZYM OPRÓCZ DUBBINGU ZAJMUJE SIĘ SEIYUU ||

Seiyuu są bardzo obleganymi i zapracowanymi osobami. Jeden z moich faworytów – Kaji Yuuki – został pewnego razu zaproszony do programu telewizyjnego. Jego zadaniem było zaprezentowanie publiczności swojego grafiku tygodniowego.

Kiedy przywołujemy w głowie obraz aktora, naszym oczom ukazuje się raczej sielankowe życie upstrzone ciekawymi występami i spotkaniami, nieprawdaż? Tymczasem w rozpisce pracy Kajiego panuje straszne napięcie – codzienna praca przez trzynaście, czternaście godzin, nie wyłączając weekendów. Pokazuje to, na jak dużą ilość wysiłku musimy być gotowi, aby osiagnąć taką popularność jak właśnie np. Kaji (znany jako Todoroku Shouto z „Boku no Hero Academia", Yukine z „Noragami" czy Eren Jeager z „Shingeki no Kyojin").

Praca seiyuu to nie tylko podkładanie głosu postaciom z anime, ale także występowanie w programach radiowych, nagrywanie płyt CD z głosem danych bohaterów, udział w sesjach zdjęciowych i wywiadach do kolorowych magazynów, nagrywanie audiobooków, dubbingowanie zagranicznych filmów (nie tylko animowanych, oczywiście!), pojawianie się na różnego rodzaju konwentach oraz występach teatralnych, udzielanie głosu w trailerach i reklamach. Wielu aktorów oprócz tego pisze też własne książki, gra w serialach telewizyjnych, tworzy własną muzykę... Od czego by tu zacząć?

|| HISTORIA SEIYUU ||

W 1925 zaczęło funkcjonować pierwsze radio, w którym odbywały się sztuki radiowe. Aktorzy w nich występujący sami siebie nazywali seiyuu, jednak w oficjalnych pismach pojawiali się jedynie pod nazwą „aktorów radiowych".

À propos nazewnictwa, słowo „seiyuu" powstało na skutek skrócenia nazwy 声の俳優 (koe no haiyuu – aktor głosowy) do jedynie pierwszego i ostatniego znaku, tworząc 声優 (seiyuu).

Pierwszym dubbingowanym w Japonii serialem była amerykańska kreskówka „Superman" – zaprezentowana dziewiątego października 1955 roku. Podkładanie głosu odbywało się jednak na żywo, przed publicznością. Pierwszą produkcją odtworzoną z wcześniej nagranym japońskim głosem była „Adventure of Television Boy", wypuszczona ósmego kwietnia 1956 roku.

KACZKI: maj 2019Where stories live. Discover now