Moda pantoflowa

95 19 21
                                    

Ponoć moda modzie nierówna

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Ponoć moda modzie nierówna. Nie wiem, jak Wam, ale mi osobiście ciężko się z tym nie zgodzić. Trendów w historii było już naprawdę, naprawdę wiele, nawet, jeżeli mowa wyłącznie o strefie internetowej. Prawda jest też taka, że kwestia tego, która z nich faktycznie była kreatywna i pomysłowa, a która nie dorastała pozostałym do pięt pozostaje zagadnieniem subiektywnym. Z tego też powodu, zamiast skupiać się na przydzielaniu trendom statusów gorszych bądź lepszych, chciałabym zająć się skatalogowaniem tych najpopularniejszych czy najbardziej rozpowszechnionych mód, jakie możemy (bądź jeszcze niedawno mogliśmy) spotkać na Wattpadzie.

Kolejność całkowicie losowa!

● CHALLENGE

Coś, czym w przyszłości zdecydowanie zamierzam zająć się nieco bardziej odrębnie. Wszelkiego rodzaju wyzwania to rzecz chyba najbardziej powszechna, a zarazem najbardziej różnorodna ze wszystkich wattpadowych trendów. Natykałam się na nie od samego początku swojej przygody z tą aplikacją, a mowa tu już (a może jednak dopiero...?) o niemal trzech latach. Rzecz jasna, konkretne challenge w pewnym momencie traciły na popularności i w końcu po cichu znikały gdzieś w odmętach Internetu, jednak sama idea przetrwała do dzisiaj i ma się nad wyraz dobrze.
Myślę, że każdy z Was wie o co chodzi. Wyzwania pisarskie albo rysunkowe, dotykające najróżniejszych dziedzin i tematów, niektóre tylko powielane, a drugie rozprzestrzeniane i skupiające się w jednym miejscu.

Tego typu trendów jest dużo, a w przeszłości było jeszcze więcej. Na dobrą sprawę ramy takiego nurtu są nad wyraz luźne i w każdym przypadku tworzone indywidualnie przez pomysłodawcę/organizatora. Działają na naprawdę zróżnicowanych zasadach, noszą rozmaite nazwy i są kierowane do zróżnicowanych środowisk. Jedno wyzwanie przeznaczone będzie dla shiperów z konkretnego fandomu, drugie dla rysowników, trzecie dla ambitnych pisarzy chcących kształcić swój warsztat, a jeszcze inne dla memiarzy, którzy po prostu mają ochotę się z czegoś ponabijać. W zależności od swojego organizatora, challenge może być stworzony nagle, impulsywnie i nieprzemyślanie, by:

a) na zawsze pozostać w tej spontanicznej formie, z zasadami stworzonymi w biegu;

b) z upływem czasu przeobrazić się w bardziej zaawansowaną, rozplanowaną akcję.

Wyzwanie może być też od początku rozplanowane, tak jak – tu flashbacki z marcowej części Mody pantoflowej – w przypadku opisanego przeze mnie przykładu wyimaginowanej Grażynki, która znalazła się w grupie planowanej perfekcji. Niezależnie jednak, czy moda będzie poważniejszym przedsięwzięciem z założenia, po czasie albo w ogóle, zawsze towarzyszą jej jakieś reguły zależne od formy challenge'u. Czasami u twórcy na profilu powstaje książka zawierająca zasady (np. 4P), których uczestnicy muszą przestrzegać, niekiedy jest to tylko rozdział w którejś z jego publikacji (np. Chmura), zdarza się nawet, że na potrzeby wyzwania powstaje oddzielne konto (np. #JestemNowy), a innym razem warunki znajdziemy w pracy protoplasty oraz wszelakich jej powieleniach autorstwa innych użytkowników (np. 10 drabble challenge).

● IKONKI PROFILOWE

O taaak, takich akcji też było sporo. Co prawda, nie zawsze były to "oficjalne" mody, a zwykłe zainteresowanie się jakąś kreskówką/filmem/musicalem/etc. większej ilości osób w tym samym okresie i ustawienie sobie na profilowym którejś z postaci, jednak w wielu przypadkach zmiany ikonek powodowane były zobaczeniem bohaterów z tego uniwersum na cudzych ikonkach. Poza takimi spontanicznymi zmianami były też i akcje mające więcej z definicji mody, jak na przykład czerwcowe zmienianie profilówek na persony fikcyjne (bądź nie) z flagami orientacji w tle z okazji Pride Month.

Ciężko rozpisać się tu tak, jak w przypadku poprzedniego podpunktu, bo i kontentu mamy tu mniej – bądź co bądź, zamiast tekstu literackiego czy rysunku, nad którym musimy się napracować i posiedzieć x czasu, tutaj największym problemem jest co najwyżej przycięcie obrazka i wspomnienie o jego autorze w opisie. O! To w sumie istotna kwestia. Prawa autorskie. Drażliwy, jak i zawiły temat, ale nie o tym jest ten artykuł, więc krótko – jeżeli bierzecie już udział w podawaniu dalej takiego trendu, nie zapomnijcie o autorze, którego pracę wykorzystujecie! Oczywiście, sprawa ta tyczy się także każdej innej mody, więc i przy udziale w challenge'u nie pomijajcie informacji o jego twórcy!

● OPINIÓWKI

Tutaj nazwa troszkę bardziej ogólna niż w poprzednich punktach. Pisząc "opiniówki" mam na myśli szereg różnych mniejszych mód, które krążą wokół tematu per opinii. Zazwyczaj wszystkie były do znalezienia w książkach z opiniami, ewentualnie w tzw. shitpostach czy śmietnikach. Mam wrażenie, że w tej chwili tego typu nurtów powstaje znacznie mniej, a wszystkie wcześniejsze wymarły bądź po cichu umierają.

Najnowszym, który urósł do miary mody, jest unpopular opinions, czyli zbiór niepopularnych opinii wypisanych w krótkich punktach. Swego czasu (to jest, jakieś dwa lata temu...?) w części fandomu Undertale całkiem niezłą popularnością cieszyło się wypowiadanie na temat użytkowników. Chociaż w tamtym fandomie mody naprawdę mnożyły się jak grzyby po deszczu... W każdym razie, trendy dotyczące wyrażania swoich opinii były zazwyczaj spontaniczne, rodzące się nagle i dosyć szybko odchodzące w zapomnienie. Chociaż nie można zapominać, że często to w ich wyniku powstawało wiele akcji, których hashtagi do dzisiaj można znaleźć w opisie niejednego profilu.

● AESTHETICS

To też temat na oddzielny artykuł, ale tym razem, w przeciwieństwie do poprzedniego punktu, spersonalizowany bardziej niż wszystkie pozostałe. Aesthetics to te piękne, estetyczne kolażyki, na których publikacje nadal można się natknąć w sporej części Wattpada. Kiedyś cieszyły się znacznie większą popularnością i to na tyle dużą, że zdecydowałam się umieścić je na tej liście jako osobny punkt.

Estetyki w dosyć znaczący sposób przeniknęły tę kochaną przez wszystkich pomarańczę dla pisarzy-amatorów. Poza książkami poświęconym samym kolażom, możemy je znaleźć również w szerokim przekroju innych prac – zarówno w fanfikach, jak i oryginalnych historiach, w poprzedzającym prolog przedstawieniu postaci czy początkach rozdziałów, gdzie królują trójzdjęciowe sklejki. Nie zapominajmy także o spisach OC, gdzie zamiast obecnych wszędzie rysunków pojawiły się wypierające je aesteticsy. Tak, chociaż wydaje się, że moda na te minimalistyczne kolaże już odeszła, to wciąż możemy je znaleźć w niemałej ilości rankingów.

Czy któryś z wymienionych powyżej trendów jest Waszym faworytem?
Osobiście wciąż nie potrafię się zdecydować.

〖 Toto 〗

KACZKI: maj 2019Where stories live. Discover now