Czekamy Ciebie, czerwona zarazo... (aneks informacyjny)

4 0 0
                                    

Tytuł wiersza jest nawiązaniem do utworu „Czerwona zaraza" autorstwa żołnierza batalionu „Parasol", ppor. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek". Tak jak kompozycja autora „Pałacyku Michla", tak i mój wiersz opowiada o nieudzieleniu pomocy Powstaniu Warszawskiemu przez Armię Czerwoną.

Warto po krótce przedstawić stosunek ZSRR do Powstania. Początkowo był on ambiwalentny: Józef Stalin miał wątpliwości co do szans samodzielnego wyzwolenia Warszawy przez Armię Krajową i oskarżał jej żołnierzy o nieprowadzenie walki z Niemcami jednocześnie deklarując wsparcie w postaci zrzutów broni i amunicji oraz udzielenie wsparcia lotniczego. Później, od 6 sierpnia do początku września 1944 r. ZSRR przyjęło jednoznacznie wrogą postawę: wycofano pododdziały 2. Armii Pancernej, 61. i 70. Armii oraz 1. Armii Wojska Polskiego, a 14 sierpnia 1944 r. – w odpowiedzi na wezwanie Komendanta Głównego AK oddziałów Armii Krajowej do przybycia na odsiecz walczącej Warszawie – oddziałom NKWD nakazano niedopuszczenie jednostek AK za Wisłę, wstrzymanie przewozu przez nie broni i rozbrajanie polskich żołnierzy. Równolegle w następnych dniach sierpnia Moskwa nie wyraziła zgody na lądowanie alianckich lotników z dostawami broni dla Warszawy na sowieckich lotniskach oraz oficjalnie potępiła Powstanie Warszawskie.

Na początku września 1944 r. stanowisko Sowietów uległo pewnemu złagodzeniu: 47. Armia i 1. Armia Wojska Polskiego w dniach 10-14 września 1944 r. wyzwoliły prawobrzeżną część Warszawy, 10 września 1944 r. Moskwa wyraziła zgodę na lądowanie alianckich samolotów, a od 14 września 1944 r. sama rozpoczęła zrzuty broni i amunicji dla powstańców. Mimo apeli aliantów i rządu londyńskiego Sowieci nie zaangażowali się w pomoc Powstaniu na szerszą skalę. Próbą pomocy, skazaną z góry na niepowodzenie, był desant pododdziałów 1. Armii WP na Powiśle, Czerniaków i Żoliborz we wrześniu 1944 r.

Ave Varsovia - morituri te salutant!Donde viven las historias. Descúbrelo ahora