12. Formy literackie

3.7K 177 42
                                    

Gatunki literackie już była, więc teraz w udziale przypadną nam formy literackie. Tym razem zajmiemy się pokrótce pamiętnikiem, dziennikiem, cytatami, listami  i innymi tego typu rzeczami. Do dzieła!

W książkach czy nawet opowiadaniach zdarzyło mi się wielokrotnie spotkać z fragmentami listów, cytatami czy czymś takim. Mniej więcej sobie to teraz omówimy.

Formy literackie: pamiętnik, dziennik, list, cytaty, e-mail lub SMS, opisy różnego rodzaju, artykuły prasowe.

Pamiętnik

Przykład książki: Pamiętniki Wampirów - L.J.Smith

Każdy człowiek zapewne wie, czym jest pamiętnik. Niejeden go pisał, a inni na pewno się z nim spotkali. Jeśli nie w książkach to filmach czy serialach.

Czasami bywa nawet, że autorzy decydują się na napisanie całej swojej powieści właśnie w formie pamiętnika. Dzięki takiemu zabiegowi, odkrywamy przed czytelnikami duszę bohatera i dajemy im dostęp do jego osobistych wspomnień.

Najpierw jednak należy się zastanowić, czy naprawdę aż tak chcemy się skupić na tej postaci. Jeśli nie, jak mówiłam wcześniej, możemy wstawić tylko fragmenty.

Dziennik

Przykład książki: Przypadki Robinsona Crusoe - Daniel Defoe

Z dziennikiem jest bardzo podobnie, jak z pamiętnikiem.  Jest on tylko zdecydowanie bardziej uporządkowany pod względem dodawania wpisów.

List

Przykład książki: Harry Potter - J.K.Rowling

Stwierdziłam, że seria Harry Potter będzie tutaj najdoskonalszym przykładem książek, które zawierały w sobie listy. Popatrzymy chociażby na listy, przysyłane co roku, przed rozpoczęciem nauki uczniom.

Napisanie listu wcale nie jest takie trudne. Trochę podobne do SMS-a czy e-maila. Jeśli w naszej opowieści zawarte są dawne czasy, umiejętność napisania listu może się okazać naprawdę przydatna.

Cytaty

Przykład książki: Dary anioła - Cassandra Clare

Tutaj sprawa jest trochę bardziej złożona. Jeśli postanowimy umieścić cytat jakiegoś człowieka, konieczne jest umieszczenie jego imienia i nazwiska lub pseudonimu. Chociaż równie dobrze możemy sami wymyślić jakąś mądrość życiową, wcześniej oczywiście sprawdzając, czy już coś takiego nie powstało.

E-mail lub SMS

W tych kolejnych formach literackich nie będę podawać już przykładów książek, ponieważ na samym Wattpadzie istnieje multum najróżniejszych książek, których cała fabuła polega na pisaniu rozdziałów w formie SMS-a. E-maile bywają dość rzadko, a przynajmniej ja do tej pory się z czymś takim nie spotkałam.

Każdy pomysł jest dobry, jeśli się nie przesadzi. Jeśli chcesz pisać coś w takiej formie, to pisz. Jak dla mnie nie ma problemu.

Opisy różnego rodzaju

Każdy piszący jakąś książkę czy opowiadanie, świadomie lub nieświadomie używa opisu. Jeśli piszesz, to pewnie chociaż raz opisałeś wygląd postaci, pokoju, czy emocje odczuwalne przez bohaterów w danej sytuacji. To właśnie jest nasz słynny opis.

Rodzaje opisu: przedmiotu, postaci, krajobrazu, pogody, przeżyć wewnętrznych, obrazu, pomieszczenia, innych istot żywych.

Artykuły prasowe

Przykład książki: Dracula - Bram Stoker

Nie wiem, czy to z racji tego, że najczęściej czytam fantastykę, w książkach prawie nie widuję wycinków prasowych. Zdarzają się w niektórych, ale znacznie rzadziej niż inne formy literackie.

Jeśli już koniecznie chcemy umieścić w naszej książce artykuł prasowy, polecam przeczytać dużą liczbę gazet. Dzięki temu można się zorientować, jak mniej więcej coś takiego powinno wyglądać.

Jak pisać, by czytaliWhere stories live. Discover now