24. Błędy, ach błędy!

1.6K 102 41
                                    

Przed wami obiecany rozdział o interpunkcji i całej reszcie. Bywają różne osoby, ale każdy stara się, lub przynajmniej powinien, nie popełniać błędów.

Z ortografią nie mam problemu, lecz inne rzeczy za to nadrabiają. Co zrobić, by uniknąć błędów?

Należy dużo czytać wydanych książek. Pomagają nie tylko w inspiracji. Śledząc tekst, nasz mózg zapamiętuje pisownię danych wyrazów. Dzięki temu możemy później obyć się bez słownika ortograficznego. Swego czasu bardzo dużo czytałam, teraz również to robię. Z własnego doświadczenia wiem, że podjęcie tego kroku może naprawdę pomóc.

Warto korzystać ze słowników. Jeśli nie masz żadnego w domu, wszystko znajdziesz w Internecie. Osobiście najczęściej korzystam ze słownika synonimów, który niesamowicie dopomaga mi w twórczości. Nareszcie koniec z powtórzeniami.

Teraz pokrótce o poprawnym zapisie dialogów. Znów pozwolę sobie skorzystać z postaci naszego Gravera, którego planuję obsadzić w ramach pewnego opowiadania, ale o tym pod koniec. Oto kilka poprawnie zapisanych dialogów.

- Kiedyś to musiało się stać- oznajmił chłopak, a jego zrezygnowany ton aż błagał o współczucie.

Po wypowiedzi nie stawiamy kropki, gdy bohater: mówi, pyta, oznajmia, rozkazuje, orzeka, informuje itd. Jednym słowem, kolejne słowo po myślniku jest związane ze sposobem wypowiedzi postaci. W żadnym wypadku nie stawiamy tutaj kropki.

- Kiedyś to musiało się stać.- Cały czas nerwowo zerkał w stronę drzwi. Bał się, że oni lada chwila tu będą.

Kiedy część po wypowiedzi nie jest bezpośrednio z nią związana, możemy postawić kropkę. Po myślniku piszemy wtedy z wielkiej. Teraz parę przykładów, które pozostawiam do waszej samodzielnej interpretacji. Wszystkie są zapisane poprawnie.

1.) - Nie znajdą nas, prawda?- spytał chłopak, zerkając w stronę towarzyszki.- Jesteśmy bezpieczni?

2.) - Obiecałaś, że nas nie znajdą!- wykrzyknął Graver.

3.) - Nigdy- oznajmił- nie sądziłem, że pokocham kogoś równie mocno.

Istnieje jeszcze mnóstwo błędów. Zagłębię się jednak w te najistotniejsze.

a.) fakt autentyczny, spadać w dół, biec szybko

Błędy zapewne częste, ale nie musimy pisać obu tych wyrazów. Wiadomo, że fakt jest prawdziwy. Spadamy nigdzie indziej, jak w dół. Nie istnieje również coś takiego jak wolny bieg. Gdy biegniemy, to wiadomo, że szybko.

b.) większa połowa

Nie istnieje coś takiego, jak mniejsza czy większa połowa. Jeśli dzielimy coś na pół, znaczy że na dwie równe części. Podam przykład, by wszystko utrwalić. Mamy czekoladę, zawierającą 12 kostek. Mama dzieli ją po połowie na dwoje dzieci. Ania dostaje 6 kostek i jej brat Michał także sześć kostek. Które z dzieci dostało większą połowę czekolady?

c.) ubrać sukienkę

Jaki tutaj mamy błąd? Jakiekolwiek ubranie można na siebie tylko i wyłącznie założyć. Jeśli ubieramy, to kogoś w coś, np. Ubrała lalkę w sukienkę z kwiecistym wzorem. lub Ubrał choinkę na Boże Narodzenie.

d.) mimo, że

Po wyrazie mimo nigdy nie stawiamy przecinka. Never.

e.) coś pisze

Czy to coś w tej chwili pisze? Tego wyrażenia używamy tylko i wyłącznie w czasie teraźniejszym. Zamiast tego lepiej wstawić coś jest napisane.

f.) wziąć/wziąść

Zawsze wziąć, nigdy wziąść.

Co do naszego Gravera i opowiadania. Tak, zamierzam napisać coś o aniołach. Ktoś zainteresowany?

Jak pisać, by czytaliWhere stories live. Discover now