14. Stworzenia fantastyczne

2.7K 141 21
                                    

Stworzenia fantastyczne dość często pojawiają się w fantastyce, czyli moim ulubionym gatunku literatury. Każdy zapewne miał z nimi do czynienia.

Stworzeniami fantastycznymi możemy określić smoki, gnomy, jednorożce, trolle itp. Na wampirach i całej reszcie skupię się w następnej notce.

Takie stworzenie, o ile mamy koncepcję, możemy sobie wymyślić i dowolnie nazwać. Jesteśmy ograniczeni tylko do naszej wyobraźni.

Oczywiście równie dobrze możemy poszukać czegoś, co nam odpowiada. Tutaj również należy poświęcić trochę czasu, lecz to zdecydowanie łatwiejszy sposób.

Nasze stworzenie, mimo że go nie wymyśliliśmy, wcale nie musi być aż tak kanoniczne. Dobrym zabiegiem może okazać się nadanie do obecnych cech kilku takich, które są naszym pomysłem.

Bazyliszek

Dobry przykład tego stworzenia mamy zastosowany w drugim tomie Harry'ego Pottera. J.K.Rowling w swojej książce przedstawiła najważniejsze informacje na jego temat.

Większość stworzeń czy też istot pochodzi z mitologii, czym również w przyszłości tutaj się zajmę.

Bazyliszek jest olbrzymim wężem, który rodzi się z jaj złożonych przez koguta, a następnie wysiedzianych przez ropuchy lub węże. Może żyć wiele wieków i osiągnąć długość 15 metrów. Jest śmiertelny wrogiem pająków. Jego jad oraz wzrok powodują śmierć ofiary w stosunkowo krótkim czasie. Zabić może go pianie koguta.

Autorka słynnej sagi wykorzystała prawie wszystkie fakty o tym stworzeniu.

Gryf

Gryfy występują w najróżniejszych mitologiach, lecz zawsze są przedstawiane podobnie. Mają ciało lwa z głową i skrzydłami orła. Swoje gniazda zakładały w wysokich górach. Wierzono, że zaraz po wykluciu jaj można je udomowić.

Często pojawiały się na herbach, pełniły różne funkcje. Podobno z ich pazurów wykonywano czary, wykrywające truciznę. Z żeber robiono łuki, a pióra ponoć leczyły ślepotę.

Jednorożec

Z jednorożcem możemy spotkać się w książce Harry Potter i kamień filozoficzny. Mamy scenę w lesie, gdzie nasz tytułowy bohater wraz z Hagridem szukają rannego zwierzęcia. Z tego, co pamiętam, wspomniane jest też, że ten kto zabije niewinne stworzenie (czyt. jednorożca) zostanie przeklęty.

Jednorożce znane są w wielu mitach i legendach. Przedstawia się je jako najczęściej białe konie z rogiem pośrodku czoła. Uważano również, że jako jedyne zwierzęta mające odwagę atakować słonia, posiadają tak ostre kopyta, że jedno ich uderzenie rozcina słoniowi brzuch.

Mantykora

Mantykora lub jak kto woli Mantikora to mityczny stwór podobny do Sfinksa lub chimery. Przedstawiana jako lew z głową człowieka, skrzydłami smoka lub nietoperza oraz ogonem skorpiona, który miał zawierać silną truciznę. Atakowała nim ludzi i, już martwych, pożerała w całości.

Smok

Powołam się zarówno na serię Harry Potter, jak i Hobbita. W obu tych książkach występują smoki, podobne do siebie w wyglądzie.

W pierwszej z tych powieści fantastycznych smoki pojawiają się bardzo często. Czarodzieje wiedzą o ich istnieniu, nawet jeden z braci Rona zajmuje się tymi stworzeniami. Mamy z nimi do czynienia po raz pierwszy, gdy Hagrid jakimś cudem dostaje pod swoją opiekę jajo jednego z nich. Potem Harry musi zmierzyć się z jednym z nich podczas turnieju trójmagicznego. Smok atakuje przecież naszych bohaterów, gdy po zażyciu eliksiru wielosokowego, dostają się do skrytki w banku.

W Hobbicie mamy Smauga, który strzeże góry. Jest to stwór niebezpieczny i przebiegły, na dodatek stanowi jedną z przeszkód dotarcia do skarbu.

Smoki są najbardziej znanymi nam stworzeniami. Dawniej istniały przecież legendy, gdzie książę na białym koniu ratował księżniczkę, zabijając smoka.

Pegaz

Pegaz jest skrzydlatym koniem z mitologii greckiej, zrodzonym z krwi meduzy. Stanowi on symbol natchnienia poetyckiego i plastycznego. Obecnie jego wizerunek stosowany jest jako logo wielu firm.

Podane powyżej opisy pochodzą w większości z Wikipedii, chociaż częściowo je skróciłam. Z tych przykładów można śmiało korzystać, jeśli ktoś chce umieścić jakieś magiczne stworzenie w swoim dziele.

Jak pisać, by czytaliWhere stories live. Discover now