Depresja cz.1

1.5K 96 52
                                    

Zanim przejdziemy do tego właściwego tematu na dziś, pragnę ogłosić tutaj na początku kilka rzeczy, związanych bezpośrednio z tym poradnikiem.

Na początek chcę bardzo podziękować za te ponad tysiąc gwiazdek, ponieważ nigdy nie spodziewałam się, że aż tyle osób zechce zapoznać się z moimi poradami i opiniami. W każdym razie się cieszę.

Co do samego konkursu. Jego wyniki pojawią się tutaj prawdopodobnie we wtorek bądź środę. Zobaczę, jak uda mi się ze wszystkim wyrobić - tutaj mam na myśli powrót do recenzji i regularnego pisania.

Na koniec informacji jeszcze dwie ostatnie. Pamiętacie mój wpis o Wielkiej Brytanii? Za jakiś czas stworzę coś w rodzaju książki, gdzie pojawi się coś podobnego, tylko dotyczące całej reszty państw na świecie. Ten wpis o WB trochę rozbuduję.

A ostatnia rzecz to pytanie do was. Jakie tematy chcielibyście, bym tutaj poruszyła? Śmiało, piszcie w komentarzach swoje propozycje, a ja postaram się każdą z nich wykorzystać.

KONIEC OGŁOSZEŃ

Już wielokrotnie spotkałam się z narzekaniami na książki, gdzie autorzy nie potrafią opisać stanu osoby z depresją. Nie przeczę, wykreowanie postaci cierpiącej na jakiegokolwiek rodzaju chorobę psychiczną wcale nie należy do zadań łatwych. Co nie znaczy, że niewykonalnych.

Z racji tego postanowiłam przybliżyć odrobinę temat depresji. Ogólnie od jakiegoś czasu interesuję się psychologią, więc sama trochę bardziej zagłębiłam się w temat za pośrednictwem książek o tej tematyce. Wpis będzie oparty na moich notatkach, które wykonywałam sobie właśnie podczas czytania takiej lektury, tematycznie dotyczącej tejże choroby. Zaś tytuł książki to Depresja autorstwa Kramlingera Keitha z serii Co radzi lekarz? .

***

Zacznijmy może od dwóch pojęć, pozwalających nam odróżnić prawdziwy stan depresyjny od przelotnych smuteczków.

Chandra - nieprzyjemne uczucia towarzyszące przykrym zdarzeniom, lecz mające charakter przejściowy.

Żałoba - normalna i uzasadniona reakcja psychiki człowieka na dotkliwą stratę (śmierć, zerwanie, przeprowadzka, pogorszenie stanu zdrowia).

Chandra dopada praktycznie każdego człowieka, zazwyczaj w sytuacji niezwykle stresującej bądź kiedy coś w życiu nam się nie uda. Po jakimś czasie jednak mija i na powrót stajemy się szczęśliwi.

Żałoba trwa trochę dłużej niż chandra, następując zwykle po stracie czegoś bądź kogoś dla nas ważnego.

Podczas depresji uczuciom smutku, przygnębienia oraz braku perspektyw towarzyszy cała gama innych odczuć, do których jeszcze nawiążę.

Teraz ogólnie o depresji:

Może na nią zachorować każdy. Częściej jednak zapadają na nią kobiety, osoby rozwiedzione lub w separacji i wszelkiej maści artyści.

Średnio co trzeci chory na depresję nie zdaje sobie sprawy, że coś mu dolega. Wśród osób świadomych swojego stanu, dwóch na trzech nie jest właściwie leczonych.

Depresja co roku dotyka 18 mln Amerykanów.

Depresja ma skłonności do nawrotów. Kolejne jej ataki bywają często dłuższe, poważniejsze i bardziej oporne na leczenie niż poprzednie.

Znani ludzie dotknięci depresją: Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, John Lennon, Vincent van Gogh, Mark Twain, Abraham Lincoln.

1. Czynniki zwiększające możliwość zapadnięcia na depresję:

Jak pisać, by czytaliWhere stories live. Discover now