Tworzenie wiarygodnej postaci cz. III

15.1K 1.3K 187
                                    

  Autoreklama: zapraszam do czytania mojego opowiadania pt. ,,Nadziemie''. Możecie sprawdzić, czy stosuję się do swoich własnych rad i ewentualnie wytknąć mi błędy ;)  

Zanim przejdziemy do kursu...

Dobra, trochę mi jednak zeszło z tym tematem, w końcu to już czwarta część. Ktoś może powiedzieć, że kurs miał być krótki, jednak jest to lekcja tak ogólna, że wymaga wyjaśnienia wielu kwestii.


Błędy naszej postaci

Postać, tak samo jak Pingwin, też człowiek i popełnia błędy. Nie ma w tym nic złego. Mogą to być zarówno niewielkie potknięcia jak spóźnienie się na autobus, czy uderzenie małym palcem w nogę od stołu, jak i ogromne pomyłki, które doprowadzą do jakiejś tragedii. Ważne, żeby te błędy naprawdę wpłynęły na naszego bohatera. Jeśli przez niego ktoś zginął, czy bohater czuje się winny? Czy boi się spojrzeć w oczy rodzinie tej osoby? Każda decyzja niesie ze sobą konsekwencje, a popełniane błędy zostawiają po sobie ślad.  Przykładowo: jeśli w dzieciństwie postać podeszła do obcego psa, który ją ugryzł, w późniejszym życiu może panicznie bać się psów. 

Warto pamiętać, że nie wszystkie błędy mają wyłącznie negatywne skutki. Człowiek uczy się przez doświadczenie. Bohater, który będzie się uważał za największego koksa, a dostanie lanie od jakiegoś chudzielca nauczy się, żeby nie przeceniać własnych możliwości i realnie oceniać przeciwnika.

Wady i zalety, słabe i mocne strony

Na lekcjach marketingu nauczyłam się robić analizę SWOT przedsiębiorstwa, czyli opisywać jego słabe i mocne strony, szanse i zagrożenie. Tę analizę można wykorzystać także w innych dziedzinach życia, jest to bardzo przydatne i pozwala trzeźwo spojrzeć na wiele rzeczy, m. in. właśnie na bohatera literackiego. 

Zacznijmy od zalet i wad. Spróbuj opisać siebie przez pojedyncze przymiotniki, ale tak zupełnie szczerze. Zdarza Ci się być leniwym? Czasami nie masz ochoty posprzątać w pokoju? A może łapiesz się na tym, że lubisz bez powodu dogryzać innym? Każdy człowiek ma jakieś wady, tak samo bohater. Postać nie może składać się wyłącznie z zalet (ani wad, nie przesadzaj w drugą stronę). Ich liczba powinna być zrównoważona. Twoja bohaterka jest inteligentna, błyskotliwa i ma niebanalne poczucie humoru? Dodaj do tego kilka negatywnych cech, niech przy okazji będzie arogancka, chciwa i zrzędliwa. Choć zapewne czytelnik nie polubi jej przy pierwszy spotkaniu (o ile w ogóle tak się stanie), będzie mógł uwierzyć, że jest to osoba z krwi i kości, a nie z tęczy, kwiatków i magii.

A teraz o słabych i mocnych stronach. Jest to prawie to samo, co wady i zalety, ale nie do końca. Postać jest uprzejma i lubi pomagać innym? Zatem pewnie ma wielu przyjaciół i to jest jej mocna strona. Postać jest leniwa i woli siedzieć przed kompem, niż iść na siłkę? Będzie się szybko męczyć i raczej nie ma szans na przebiegnięcie maratonu. Jak widzisz, słabe i mocne strony biorą się z wad i zalet i przedstawiają jak wpływają na życie bohatera.

Szanse i zagrożenia

Jeśli już masz wypisane zalety i wady, a także mocne i słabe strony, czas pomyśleć o szansach i zagrożeniach. Trochę ciężko mi to wyjaśnić, więc pokażę o co mi chodzi na podstawie przykładu:

Postać - Grażynka

Zalety: uprzejmość, kultura osobista, chęć pomocy innym.

Wady: kiepska kondycja, niezorganizowanie.

Mocne strony: dzięki miłemu usposobieniu Grażynka ma wielu przyjaciół, a także potrafi doskonale zrozumieć co leży na sercu drugiemu człowiekowi.

Słabe strony: z pewnością Grażynka nie nadaje się do pracy fizycznej, a jej niezorganizowanie sprawia, że często coś gubi i nie jest w stanie trzymać się ściśle określonego grafiku.

Szanse: jeśli Grażynka napotka na swojej drodze problemy, których sama nie będzie w stanie przezwyciężyć, zawsze będzie mogła liczyć na pomoc swoich przyjaciół. Ponadto dzięki rozwiniętej empatii świetnie sprawdzi się w roli pielęgniarki, opiekunki do dzieci, czy osób starszych.

Zagrożenia: Grażynka nie ma szans na pokonanie zbira na ulicy, do wojska też niech się nie wybiera. Ponadto przez jej niezorganizowanie nie powinna pchać się do pracy w urzędzie, bo tylko zepsuje nerwy sobie, przełożonym, współpracownikom i zwykłym ludziom próbującym załatwić własne sprawy.

Podsumowując: szanse i zagrożenia wynikają ze słabych i mocnych stron, a te z zalet i wad. Jest to całkiem przyjemny sposób tworzenia postaci, który pozwala na uniknięcie wielu nielogicznych elementów. Możecie się dowiedzieć na ten temat więcej (od strony przedsiębiorstwa) wpisując w google ,,analiza swot''.

Ciąg dalszy w kolejnej części.

Pingwinowy kurs pisaniaDonde viven las historias. Descúbrelo ahora