Hitler rossz vicce

129 12 1
                                    


Elég sok mindent olvashatunk ma már Hitlerről, az életéről, eszméiről, terveiről, egyik érdekes információ követi a másikat, ha róla van szó. Azonban kevesen tudnak arról az esetről, amikor a harmincas évek végén egy igencsak csúnya tréfát űzött egykori bajtársával.


A hecc áldozata egy bizonyos Ernst Hanfstaengl volt, aki a '20-as és '30-as években támogatta a náci pártot, a sikertelen sörpuccs után ő fogadta be a sebesült Adolfot. Ernst azonban később komoly összetűzésbe keveredett Joseph Goebbelsszel, ez a vita okán 1933-ra elvesztette Hitler kegyeit, a belső körből kiesett. Hitler nem ejtett könnycseppet, mivel leginkább csak azért szerette Putzi-t [puci], mert szépen zongorázott


1937-ben felsővezetői utasítás érkezett Ernstnek, hogy szálljon be a spanyol polgárháborúba, méghozzá úgy, hogy ejtőernyős bevetésen kell elérnie a nacionalisták által uralt területre. Putzinak rossz megérzése támadt, attól tartott hogy kegyvesztése miatt a Führer el akarja tenni láb alól, így faggatózni kezdett a pilótánál a küldetésről.


Végül sikerült kiszednie a pilótából, hogy nem a nacionalisták oldalán, hanem a "vörösök" oldalán akarta ledobni őt, ami meg egyenes út lett volna a halálba. Hanfstaengl szerencséjére azonban motorhiba miatt hamarabb le kellett tennie a gépet, így meg tudott szökni.


Albert Speer, a náci birodalom főépítésze emlékirataiban úgy írja le, hogy ez az egész csupán Hitler és Goebbels hecce volt, amiért Ernst erősen kritizálta a náci katonák morálját a spanyol polgárháborúban. Alapvetően a pilóta csak úgy tett, mintha Spanyolország felé repülne, amit hamis repülési információkkal tömte a rémült férfit, de a német légteret sosem hagyta el. Ahogy később Putzi megírta, végig azt érezte, hogy ejtőernyő nélkül fogják majd kilökni őt, így megváltásnak érezte, amikor végül Lipcsében "kényszerleszállást" hajtottak végre.


Ez az eset sok mindenre ráébresztette Hanfstaenglt, így Svájcba dezertált, ahonnan később Angliába költözött, ahol azonban letartóztatták a világháború kitörésekor. Egy kanadai hadifogolytáborból került az USA-ba 1942-ben, ahol már a nácik ellen segítette a Szövetségeseket. Egészen addig küzdötte fel magát, amíg maga Roosevelt főmunkatársa lehetett az S-Projectben, ami a náci vezetők pszichológiai profiljával foglalkozott.


Egykori kapcsolata a diktátorral kifizetendő volt, ugyanis csak Hitlerről több, mint 68 oldalnyi személyes információt tudott adni

TudástárWhere stories live. Discover now