A majomtól származunk?

25 3 0
                                    

Általános tévhit, hogy a darwinizmus szerint az ember a majomtól származik. Darwin elmélete óta számlatan rajzot találunk az interneten és könyvekben is, amiben levezetik, hogy hogyan is alakult az emberiség a majomtól a mai emberig, sőt mi több rengeteg szépirodalmi műben is elhangzik a mondat, miszerint Az ember a majomtól származik.

Holott Darwin sosem mondott ilyet, ő azt állította, hogy az embernek és a majomnak közös őse van, a köztudatban mégis egy "hiányzó láncszemet" keresnek a majom és az ember közt. Így az emberek különösképpen örültek, amikor 1912-ben Piltdown közelében egy érdekes leletre bukkantak, amiről úgy vélték, hogy a hiányzó láncszem darabja. A megkövesedett állkapocs és koponyatető-darabról azonban 1953-ban lerántották a leplet: a koponya emberi maradvány, az állkapocs pedig egy orángutáné. A gonosz tréfát Charles Dawson amatőr régésznek tulajdonították, aki így akart a történelem fontos személyévé válni.

A helyzet azonban az, hogy a jelenlegi tudásunk sem teljesen pontos róla, hogyan is történhetett. A tudósok között a legelterjedtebb és elfogadottabb elmélet szerint nagyjából 7 millió évvel ezelőtt Közép-Afrikában élt egy faj, tudományos nevén Sahelantropus tchadensis, ami az ember legrégebbi őse lehetett. Valamiért eltávolodott a csimpánzok fejlődési útjától, így alakult ki több faj (Homo ergaster, Homo erectus, Homo neanderthalensis stb), de ezek egymáshoz fűződő kapcsolatait még nem sikerült minden kétséget kizáróan tisztázni: van amelyik kihalt, van amelyikből másik, új faj alakult ki. Az biztos, hogy a mai emberi faj a Homo Sapiens 200.000 éve alakult ki Afrikában, innen 100.000 éve elvándorolt a kontinensek különböző pontjaira, így alakult ki a mai modern emberi faj összes típusa.

Tehát "a majom nem nagyapánk, inkább unokatestvérünk"

TudástárWhere stories live. Discover now