Pislogva morzézta le, hogy bajban van

6 2 1
                                    

" Megfelelő ételt, ruházatot és orvosi kezelést kapok, amikor csak igénylem. (...) Nem tudom, mi történik éppen, de bármi is a kormányom álláspontja, hiszek benne, igen, uram. Annak a kormánynak dolgozom, az a munkám, hogy támogassam és én ezt fogom tenni, amíg élek!"


A fenti mondatokat Jeremiah Denton amerikai katona mondta 1966. május 2-án, amikor egy japán riporternek adott interjút miközben észak-vietnámi hadifogolyként volt tartva. Az interjút azért készítették, hogy Észak-Vietnám megmutassa, milyen emberien bánnak a hadifoglyokkal, sőt még azt is hagyják, hogy politikai nézeteiket is megosszák. Az interjún elhangzott mondatok tartalma nem volt összefüggésben Denton nyúzott és sápadt arcával, valamint furcsán is pislogott, de azt hitték, hogy az riport készítésekor használt sok lámpa fénye bántja a férfi szemét.


Azonban a pislogás mögött nem a lámpafény állt. Denton úgy pislogott, hogy a morze ábécé szerint a T-O-R-T-U-R-E, azaz kínzás szó adódjon ki (morzekóddal: - --- .-. - ..- .-. .). A férfi üzenete megerősítette az amerikaiakat a feltételezéseikben, miszerint a hanoi börtönökben kínozzák az elfogott katonáikat.


Denton 1965 júliusában esett hadifogságba, amikor lelőtték az Independence repülőgép-hordozóról felszállt bombázóját. Az akkor 41 éves férfi 7 évet és 7 hónapot töltött fogságban, sokszor magánzárkában. Az ominózus interjú után egész éjjel verték és kínozták, mert eltért az előre megadott szövegtől. Még a hanoi fogsága alatt előléptette az amerikai hadsereg, végül 1977-ben szerelt le ellentengernagyként.


Később könyvet írt az vietnámi életéről, majd politikai útra lépett, 1980-ban Alabama republikánus szenátora lett (112 évig nem volt republikánus kormányzója az államnak előtte). 1986-ban épphogy lemaradt az újraválasztásáról, ezután a családjára fókuszált. 1946-ban vette el feleségét, akivel 61 évig éltek együtt, a frigyből pedig 7 gyermek született. Jeremiah Denton 2014. március 28-án, 89 éves korában elhunyt.


Egy kis plusz érdekesség: 

Edison, a morzekód kitalálója a második feleségének megtanította a morzeábécét, így tudtak kommunikálni egymással akkor is, amikor a családjaikkal voltak. Így kérte meg a nő kezét is. Edison olyannyira megszállottja volt a kódnak, hogy a két idősebb gyerekét Dotnak és Dashnek becézte (Pont és Vonás), azaz a morzeábécé rövid és hosszú jelének. 

TudástárWhere stories live. Discover now