Miért ilyen cukik a cicák?

10 3 1
                                    

Azt szokták mondani, hogy az internetet a pornó és a macskás képek uralják, na de honnan eredeztethető ez a macskafétis? Miért olyan cukik a kiscicák, vagy a kiskutyák, pandakölykök? De ha már állatok fiatal ivadékairól beszélünk, miért nem mondjuk, hogy milyen ellenállhatatlan ez a bagolyfióka, vagy ez az ebihal?

Az osztrák Konrad Lorenz is ezt a kérdést kezdte el kutatni. Kutatásai szerint az lehet a válasz, hogy egy mozogni és beszélni képtelen csecsemő láttán a fajfenntartás miatt evolúciós berögződés, hogy nem egy könnyű prédát látunk. Az agyunk ilyenkor automatikusan azt az üzenetet küldi, hogy gondoskodni kell a kicsiről, minden áron: éjjeli etetés, tisztába tétel, folytonos sírás. Ezeket Lorenz kulcsingereknek nevezte, ezeket az évtizedek alatt többen be is bizonyították.

Az alábbi ingerek pozitívan ingerlik az agyunkat: a testhez képest nagy fej, nagy szemek, pici orr, lekerekített áll, magas homlok. Topál József, az MTA Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet főmunkatársa publikált is ebben a témában a National Geographicnak is. Ebben a cikkben leírta, hogy a fenti ingerek hordozója automatikusan kiváltja belőlünk a gondoskodási reflexet. Mivel a legtöbb emlős kölyökkorában csecsemő vonásokkal bírnak, így könnyebben váltják ki ezeket a reflexeket, ellentétben mondjuk egy éticsigával.

Tehát amikor egy kiscicát szeretgetünk az agyunk egy része egy kis csecsemőt vizionál az állatka képébe. Ezeket a kulcsingereket megfigyelték a kutatók MRI-vizsgálattal is, ebből az derült ki, hogy egy kölyök kutya leadja ezt a kulcsingert, viszont ugyanaz a fajta felnőtt egyede már sokkal kevesebb pozitív ingert aktivizál ugyanazon a területen.

Ezt a kulcsingert a reklámok is előszeretettel használják, ugyanis gyerekekkel és kölyökállatokkal bemutatott termékek nem csak gyorsabban rögzülnek az agyban, de alapvetően egy magasabb érzelmi kapocs is van a termék és a reklámfogyasztó között.

Egy kis érdekesség, hogy Mickey egér is sokat változott az évek alatt: magasabb lett a homloka és nagyobbak a szemei a mai változatnak, mint az eredetinek. A távol-keleti kultúra ezt teljesen kimaxolta a kawaii-val, amiben megjelenik a hatalmas fej, óriási szemek, apró orr, lásd Hello Kitty, de ugyanezek a vonások megfigyelhetőek a mangában és az animében is!

TudástárWhere stories live. Discover now