Ki robbantott atombombát 1979-ben?

11 3 3
                                    

1979. szeptember 22-én, helyi idő szerint hajnali 3-kor az amerikai Vela-6911 műhold az Atlanti-óceán déli részéről Dél-Afrika és az Antarktisz között félúton jellegzetes jelet fogott. A jel megegyezett egy 2-4 kilotonnás atombomba robbanásával (Hirosimára ledobott Little Boy 15 kilotonnás volt). A Vela-rendszert az 1963-as atomegyezmény után indították el, hogy ezzel tudják ellenőrizni a kísérleti atomrobbantásokat mind víz alatt, légkörben vagy akár az űrben is.


Ez a szeptemberi eset előtt a rendszer 41 robbantást észlelt, egyetlen sem alaptalan észlelés volt, ez a jel pedig pontosan ugyanolyan volt mint a korábbi 41. Ilyen erős és gyors impulzusszerű villanássorozatot csak nukleáris robbanás tud okozni. A Puerto Ricó-i Arecibo Obszervatórium másodpercekkel a rendszer jelzése után zavart észlelt az ionoszférában, míg az amerikai SOSUS szonárrendszer ezzel egyidőben erős, tompa puffanás hangját rögzítették a térségből ahonnan a Vela is jelzett. Tehát tényleg minden jel arra mutatott, hogy valaki az atomcsendegyezményt megsértve robbantott, viszont senki sem vállalta a felelősséget. A történet még csak ekkor kezdett érdekes fordulatot venni.

Carter elnök azonnal vizsgálatot indított, az amerikai légierő gépei megkezdték a terület átfésülését, viszont a műszerek nem mutattak ki semmit, azonban a gépek a levegő összetételét máig tisztázatlan okokból nem vizsgálták abban a magasságban, ahol tisztán mérhető lett volna a sugárzás. A jelentés végül a következő év, 1980 nyarára lett kész, ami szerint nem történt atomrobbanás azon a szeptemberi hajlani időpontban, legvalószínűbb teoriának azt jelölték meg, hogy egy mikrometeor eltalálhatta a Vela műholdat, ami egy apró meghibásodás következményeként tévesen jelzett. A jelentést készítő személyek a többi észlelést teljesen figyelmen kívül hagyták, csak a légierő által rögzített adatok alapján dolgoztak. A jelentés többi részét titkosították.

Az ügy hanyagságának hátterében valószínűleg az állt, hogy ha kiderítik melyik ország robbantott, az az ország ellen szankciókat kell bevetni. A titkosszolgálati jelentés utalt rá, hogy egy dél-afrikai-izraeli projekt lehetett a robbantás hátterében, bár kimondani nem mondta ki. Ekkor az USA-ban választási kampány zajlott, Carter újraválasztási esélyeit nagyon rontotta volna, ha pont most Izrael ellen szankcionálni kellene, ennek beláthatatlan következménye lett volna a Közel-Keleten, ahogy az is egy kedvezőtlen viszony lenne, hogy Amerika mint a béke legfőbb őre nem kezd szankcionálni egy ilyen fontos szerződésszegés esetén. Nem maradt más választás csak a tusolás. Carter ettől függetlenül elbukta a '80-as választást, 22 évvel később pedig Nobel-békedíjat is kapott.

Izrael a mai napig nem ismeri el, hogy van atomfegyvere, még akkor sem ismerte be, amikor 1986-ban egy technikus kiszivárogtatta a brit sajtónak az ország atomprogramjának részleteit adatokkal, fotókkal, dokumentumokkal. A szivárogtató technikust a Moszad ügynökei még a cikk megjelenése előtt elraboltál és hazaárulás vádjával bíróság elé állították. 

TudástárWhere stories live. Discover now