Sztrájk az űrben

9 2 0
                                    

A Skylab amerikai űrállomás 6 évig keringett bolygónk körül 1973 és 1979 között, azonban a hat év alatt csupán 171 napig volt legénység is a fedélzetén.

A legutolsó emberes küldetése 83 napig tartott, ami rekordnak számított akkoriban. Minden küldetés alkalmával 3 fő tartózkodott egyszerre az űrállomáson, így volt ez a mostani események alkalmával is. Gerald P. Carr, parancsnok, Edward G. Gibson, tudományos tiszt és William R. Pogue pilóta már 6 hete volt a fedélzeten, amikor már annyira összevesztek a földi irányító központtal, hogy sztrájkolni kezdtek.Mindenkiben felmerülhet a kérdés, hogy *De miért?*. A válasz nagyon egyszerű: a NASA annyi kísérletet adott nekik elvégzésre, hogy azt lehetetlen lett volna teljesíteni, szó szerint agyonhajtották őket. A legtöbb kísérletet még az űrhajósok maguk sem értették. Egész nap különböző gombokat kellett nyomogatniuk, mindenféle mérőműszerről kellett adatott leolvasniuk.


Már az űrállomásra történő megérkezésük sem volt sima, Pogue, aki a koreai háború vadászpilóta-veteránja rosszul lett, még hányt is. A Hányinger nem ismeretlen az asztronauták számára, ez egy természetes velejáróra, ahogy a test alkalmazkodik a vákuumtérhez. Pogue megkérte társait, hogy ne írjanak erről a napi jelentésben, azonban a föld egység kérdőre vonta a pilótát, ekkor tudták meg, hogy az egész űrállomás be van kamerázva és mikrofonozva, így minden másodpercükről pontos információik vannak odalent.


A Nasa a pszichológiai megfigyelésük miatt alkalmazta ezt, azonban a legénység tagjai egyre inkább azt érezték, hogy ők a Föld körüli börtönben rabok. Hiába kérték a földi irányítókat, hogy lazítsanak a kísérleteken, azok hallani sem akartak róla, így a három férfi ultimátumot adott a NASA-nak. Addig nem dolgoznak, amíg nem teljesítik a követeléseiket, amik a kevésbé túlzsúfolt nap, több szabadidő, pihenő az étkezések után. Ez utóbbira azért volt szükség, mert folyton rosszul lettek, ahogy az étkezés után egyből mozogniuk kellett.


A sztrájk csupán 24 órán át tartott, de a NASA beadta a derekát, mindegyik feltételt elfogadta, sőt megígérték, hogy nem lesz fegyelmi következménye sem a kihágásuknak, cserébe viszont azt kérték az asztronautáktól, hogy a sajtónak ne említsék az esetet, amit évtizedekig meg is tettek. A sztrájukat pedig a lélegzetelállító látvány bambulásával töltötték.

TudástárWhere stories live. Discover now