Halál egy kávéért

5 2 2
                                    

A törökök kávéhoz kötött kultúrája világhírű, ezt bárki alá tudja támasztani, aki járt már az országban. A klasszikus kávézók mellett például csak Isztambulban 106 Starbucks található, ez több mint San Franciscoban vagy Los Angelesben. Mindezek tükrében meglepő, hogy IV. Murád szultán 1633-ban teljes tilalmat vezetett be a közterületen történő kávézásra, alkohol fogyasztásra, valamint ópium és cigaretta szívására is.


IV. Murád rendelkezése szerint Törökország teljes területén az először vétkezőket egy alapos veréssel büntetik, a visszaeső "bűnözőket" pedig egy zsákba varrták be és a Boszporuszba dobták. Otthon azonban bárki fogyaszthatta a fenti élvezeti cikkeket, maga a szultán is nagy kávérajongó volt, csak a közösségi kávé-fogyasztókat bűntette. A krónikák szerint a szultán éjszakánként úgynevezett kávérendészeti janicsárokat küldött ki az utcákra, hogy kutassanak fel illegális kávézókat, ahol aztán vérfürdőt is rendezett többször is. Korabeli ábrázolások is maradtak fenn, amiken úgy ábrázolják a szultánt, hogy hatalmas karddal ront rá békésen kávézó turbános férfiakra.


De honnan eredt ez a kettősség a szultánban?Murád 11 évesen került a trónra, ténylegesen csak 20 éves korában vette kezébe a hatalmat, egyik első rendelkezése pedig a kávétilalom volt. Murád 27 évesen halt meg, így uralkodása nem volt hosszú életű, de ez nem állt távol a kor uralkodóitól. Murád bátyja, II. Oszmán 14 évesen került trónra, azonban egy janicsárpuccs kíséretében életét vesztette 17 évesen. A szultáni rangot I. Musztafa vette át, tőle vette el puccsal Murád a trónt, illetve Köszem szultána, aki az anyja volt kormányzóként uralkodott helyette egy ideig. Nem mellesleg Musztafa Murád és Oszmán nagybátyja volt. Tehát Murádnak minden oka megvolt félni a családjától, janicsároktól és mindenféle politikai szervezkedéstől, akkoriban pedig mindegyik ilyen összeesküvés a kávézókból indult ki. Így logikusnak tűnt, hogy magát a melegágyat iktassa ki a szultán, így elkerülve, hogy az emberek kávézás közben társalogjanak a problémáikról.


IV. Murád szultán utódai is átvették ezt a szabályozást, azonban fokozatosan enyhítettek rajta, míg a XVIII. század közepén eltörölték a rendeletet.

TudástárWhere stories live. Discover now