Fegyver az űrben

6 3 2
                                    

Sok minden felvetődhet bennünk, amikor arra keresünk magyarázatot, hogy a szovjet űrhajósok miért vittek fel fegyvert magukkal az űrbe, de egyik sem tűnik elsőre helyesnek. Nem is egy kis diszkrét fegyvert, hanem egy TP-82-est vittek magukkal, ami egy kompakt, szuronnyá alakítható, háromcsövű pisztoly. Ezt a fegyvert kifejezetten az űrbe tervezték, a két felső, huzagolatlan csövébe 12,5x70 mm-es lőszer, míg az alsó, huzagolt csőbe 5,45x39 mm-es lövedék passzolt, míg a szuronyt a lecsatolható válltámaszból lehetett kialakítani.

1982-től vitték magukkal a szovjet űrhajósok, a Szojuz űrhajók túlélő-felszerelésének tartozékaként, egészen 2006-ig náluk voltak, ekkor ugyanis a lövedékek elavultnak minősültek. Mivel már nem gyártottak ilyen töltényeket, a TP-82 kivonásra került, helyette hagyományosabb kézifegyvereket tesznek bele, például MP-443-at. Igen, jelen idő, ugyanis a mai napig van az orosz űrhajósok túlélő-csomagjában fegyver.

Egy ilyen fegyverrel, mint a TP-82, akár egy medvét is meg lehet ölni, de az MP-443 is súlyos, akár halálos sebesülést tud ejteni egy nagytestű medvén. Az űrben azonban, egy oxigénnel teli, vékony fémtartályban igen ritkán fordulnak elő medvék, akkor meg mégis miért volt erre szükség?

Mint azt ahogy szokták mondani: "Bármi megtörténhet!". Hogy itt mire is kell gondolni? Nem csak a felszállásra, hanem a visszaérkezésre is, ugyanis nem mindig oda érkeznek a visszatérő modulok, ahova várják. A szovjetek pedig a szibériai tajgára érkeztek, így fel kellett készíteni az űrhajósokat arra, ha egy-két napot a vadonban kell tölteniük, ahol hemzsegnek a ragadozók, köztük a medvék is!

TudástárWhere stories live. Discover now