Zászlók a Holdon

3 2 2
                                    

1969. július 20-a az a történelmi nap, amikor az Apollo-11 holdkompja leszállt a Hold felszínén. Neil Armstrong után pedig Buzz Aldrin lépett az égitestre, amin közel 2,5 órát töltöttek el mintavétellel, fényképek készítésével, valamint kísérletek végrehajtásával. Mielőtt elhagyták volna a Holdat, kitűztek egy amerikai zászlót annak örömére, hogy először lépett az ember idegen égitest felszínére. Az elkövetkező Apollo-küldetések űrhajósai is így tettek, mindegyik egység leszúrt egy-egy zászlót.

Az Apollo-11 zászlaját felszálláskor a holdkomp hajtóművének ereje feldöntötte, Aldrin jelentése szerint. Emiatt a későbbi Apollo-űrhajósok a felszálló-egységtől távolabb szúrták le a zászlókat. 5 további zászló található a felszínen: az Apollo-12, 14, 15, 16, 17 legénysége tűzte ki ezeket. Az Apollo-13 műszaki hiba miatt soha sem érhette el a Holdat.
A technikai fejlődésnek köszönhetően a Hold köré tudtunk olyan műholdakat küldeni, amik részletes fotókat küldenek a felszínről. Ezen képek szerint Aldrin állítása igazolást nyert, valamint 2012-es képek szerint, amit az LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) készített, a többi Apollo-küldetésből ottmaradt zászlók még mindig állnak. A NASA honlapján a képek között megtalálhatóak ezek is, az árnyékok alapján beazonosíthatóak a zászlók, azt viszont nem lehet pontosan megtudni, hogy milyen állapotban vannak a zászlók, ugyanis a műhold által készített képek magasságából ezt nem tudják megállapítani. Asztrofizikusok szerint valószínűleg már teljesen ki vannak fakulva a szélsőséges sugárzás miatt.
A zászlók eredetének története is már önmagában érdekes: a politikusok ragaszkodtak az amerikai zászló felállításához, a NASA viszont nem akarta az űrhajósokat felesleges veszélynek kitenni egy ilyen nevetséges közjáték kedvéért. Amikor végül meggyőzték a NASA mérnökeit, akkor vita alakult ki a zászlóról, mivel sokan sérelmezték az amerikai zászlót, helyette inkább az ENSZ zászlaját szerették volna látni az égitesten. Amikor az amerikai Kongresszus kifejtette, hogy nem azért ragaszkodnak a zászlóhoz, mert az USA gyarmatként szeretné látni a Holdat, hanem a nemzet teljesítményének tiszteletéül, akkor elfogadta a közvélemény is. 



TudástárWaar verhalen tot leven komen. Ontdek het nu