Nobel-díj és sör

7 2 1
                                    

Ismeritek Niels Bohr dán tudóst? Még a dánok igen jelentős zöme sem tudja, hogy miért is, de egyfajta nemzeti hősként tekintenek rá. 1975-ig Bohr volt az egyetlen dán Nobel-díjas fizikus, aki az atom szerkezeti felépítésével és kvantummechanikával foglalkozott.

Bohr munkássága az átlagemberek számára nem volt érhető, ugyanakkor hatalmas népszerűségre tett szert a férfi, mivel olyan ajándékot kapott, amiről sokan álmodoznak. Ha Dániára gondolunk akkor a nehéz nyelv, a "legboldogabb ország" és a Lego juthat az eszünkbe, de nem szabad megfeledkezni egy világszerte ismert italról sem: a Carlsberg sörről. 1922-ben Bohr megkapta a fizikai Nobel-díjat, a Carlsberg egy házat ajándékozott a tudósjak közvetlenül a sörfőzde mellett. Ez azonban nem egy átlagos ház volt: az épület közvetlen összeköttetésben volt a főzdével, így a férfi bármikor ihatott friss sört, csipán egy csapot kellett megnyitnia hozzá.

A cég azonban nem csak nemzeti tudatosságból ajándékozta meg a férfit, ugyanis a Carlsberg ahol tudta, mindig is támogatta a tudományt: saját, modern felszereltségű laborjuk volt, ahol az új sörfőzési technológiákkal kísérleteztek. Elsőként dokumentálták például a Saccharomyces pastorianus, egy élesztőfaj létezését, amit ma a világos sörök főzésénél használnak. Ezen kívül rengeteg megfigyelést publikáltak ebben a laborban a fehérjék kémiájával kapcsolatban, amik a mai napig hivatkozási alapként számítanak ezen a területen.

Egy kis plusz érdekesség:
Bohr a második világháborúig élt a házban, mivel az édesanyja zsidó volt, 1943 őszén menekülnie kellett Dániából. Először Svédországba menekült, de mivel ott sem volt jobb a helyzet, a brit hadsereg segítségével Skóciába menekült. Az odafelé vezető útja sem volt eseménytelen, ugyanis egy De Havilland Mosquito típusú könnyűbombázó szállította őt a megszállt Norvégia felett. A férfi csak a raktérben tudott elférni, ahová amúgy a bombákat helyezték, de kapott védőruházatot és oxigénmaszkkal felszerelt sisakot is, hogy túlélje a repülést. Csakhogy nem ment rá a fejére a sisak, így a maszkot sem tudta felvenni. Ahogy a gép a 7000 méteres utazómagasságába ért, a tudós elájult az oxigénhiánytól. Valószínűleg meg is halt volna, ha a pilótának nem működik a hatodik érzéke, elkezdte a távbeszélőn szólongatni a férfit, aki nem válaszolt, így leereszkedett 600 méterig és így tette meg a veszélyes repülőutat. Bohr végül túlélte a menekülést, épségben érkezett meg Skóciába.

TudástárWhere stories live. Discover now