Fizetni vagy nem fizetni? Ez itt a kérdés!

7 5 1
                                    

A bankkártyák használata óta figyelik kutatók a fizetésekkel kapcsolatos reakciókat. Azt már elég hamar megfigyelték, hogy ha kártyával fizetünk, sokkal könnyebben költünk, ezen megfigyelés mögött pedig az áll, hogy az emberek nem érzik igazi pénzköltésnek, ha nem bankjeggyel fizetnek. Egy külön tudományos ágazat alakult ki az évek során, a neuro-közgazdaságtan, ami a pénzügyi döntések mentális folyamatait kutatja.

A leghíresebb kísérletük a 20 dolláros kísérlet volt. A résztvevők kaptak 20 dollárt, aztán befektették őket egy agyi aktivitást vizsgáló fMRI-gépbe, ahol különböző termékek képeit mutatták, amikre elkölthették ezt a 20 dollárt. Ha nem vettek semmit, akkor megtarthatták a 20 dollárt. A kutatók azt figyelték meg, hogy az agy fájdalomközpontja aktivizálódott, amikor az önkéntesek meglátták a termékek árait, minél magasabb árat láttak, annál nagyobb volt az aktivitás. A legintenzívebb pedig akkor volt, amikor az alany megvette az adott terméket.

A publikált megfigyelés szerint ez egy evolúciós berögződés, aminek célja hogy fájdalomingerrel védjük meg magunkat a túlköltekezéstől. Ez nem egy konkrét fájdalominger, hanem egy kellemetlen tudatalatti inger, ami figyelmeztet. További kutatások vizsgálata alapján az új, frissen nyomott bankjegyes fizetés jobban aktiválja a fájdalomközpontot, mint egy gyűrött, használt bankjegy, valamint azt is megfigyelték, hogy minél tovább látjuk az adott összeget, annál nagyobb a fájdalomközpont visszajelzése is.

A legérdekesebb publikáció a témában a bankkártyás fizetéssel kapcsolatos, ugyanis nem aktivizálódik a fájdalomközpont, ha a plasztikkártyánkat használjuk. Ennek pedig nagyon egyszerű az oka: a pénzrendszer évezredek óta létezik, míg a kártya nem létezik elég régóta, hogy az agyunkban rögződjön, hogy azzal is pénzt adunk ki.

Kutatások bizonyították azt is, hogy ha egy terméket helyben és akkor fizetünk ki, az fájdalmasabb, mintha előre vagy utólag fizetnénk ki. Azaz az elővétel, a bankkártya és a hitelre fizetés is kikerüli az agyunk fájdalomreceptorait. Így nem is meglepő, hogy a hitelkártya-adóssággal küzdőknek a szakemberek azt javasolják, hogy készpénzben tartsák a pénzüket.

Ezt a jelenséget előszeretettel használják ki a kereskedelemben és a bankszektorban, nem véletlenül részesítik előnyben a kártyahasználatot.

TudástárKde žijí příběhy. Začni objevovat